Blog

Uszkodzenia typu SLAP

Uszkodzenia obręczy barkowej typu SLAP zostały opisane po raz pierwszy przez Snydera w 1990 roku. Polegają na uszkodzeniu górnej części obrąbka stawu ramiennego. Powstają przeważnie wskutek urazu oraz wielokrotnego powtarzania określonego ruchu. Dotykają na ogół sportowców i ludzi aktywnie uprawiających sport. Jak rozpoznać uszkodzenia typu SLAP? Uszkodzenia typu SLAP dotyczą stawu ramiennego zbudowanego z panewki…

Krwawienie z nosa-co może oznaczać?

Krwawienie z nosa dzieli się na ogólnoustrojowe oraz miejscowe. Jest to jedna z najczęstszych dolegliwości z jaką zgłaszają się pacjenci gabinetów laryngologicznych. Na powszechność objawów ma wpływ budowa anatomiczna twarzoczaszki, podatność nosa na urazy oraz unaczynienie tkanek. W dzisiejszym artykule omówimy najczęstsze przyczyny, diagnostykę oraz postępowanie w przypadku krwawienia z nosa. Jakie są przyczyny krwawienia z…

Jak leczyć zaburzenia równowagi

Zaburzenia równowagi wraz z zawrotami głowy należą do subiektywnych objawów nieprawidłowej czynności układu ruchu. Jako symptom nieswoisty może oznaczać zarówno poważną chorobę, jak i niegroźną dla zdrowia dolegliwość. W dzisiejszym artykule przedstawimy przyczyny, objawy oraz metody leczenia zespołu zaburzeń równowagi. Jakie są przyczyny zaburzeń równowagi? Do najczęstszych przyczyn występowania zaburzeń równowagi oraz zawrotów głowy należą…

Urazy głowy- klasyfikacja, powikłania i terapia

Obrażania czaszki i mózgu stanowią jedną z najczęstszych przyczyn kalectwa i śmierci w młodym wieku. Nawet pozornie niewielkie uderzenie w głowę może być powodem uszkodzenia tkanek i naczyń krwionośnych. Niekiedy groźne urazy przebiegają bezobjawowo. W dzisiejszym artykule przedstawimy klasyfikacje, charakterystyczne symptomy oraz sposoby leczenia urazów głowy. Jakie są najczęstsze urazy głowy? Wśród najczęstszych przyczyn urazów…

Skala VAS-metoda oceny natężenia bólu

Ból to rodzaj sygnałów o charakterze ostrzegawczo-obronnym, które wysyła organizm. Niekiedy jednak nadmierne nasilenie symptomów może znaczenie pogarszać komfort życia pacjenta, a nawet uniemożliwiać prawidłowe funkcjonowanie. W skutecznym doborze metody leczenia konieczne jest przeprowadzenie oceny natężenia bólu. W tym celu powszechnie stosuje się skalę wzrokowo-analogową (Visual Analogue Scale) zwaną w skrócie VAS. Czym charakteryzuje się skala…

Trening autogenny Schultza-na czym polega?

Szybkie tempo życia, ciągły stres i zmęczenie przyczyniają się do powstania napięcia nerwowego oraz mięśniowego. Trening autogenny Schultza pozwala wyrobić u pacjentów prawidłowe nawyki ruchowe oraz wzmocnić świadome kontrolowanie organizmu. Może być praktykowany samodzielnie w domu jako technika relaksacji. Często stanowi także ciekawe uzupełnienie rehabilitacji. Czym jest trening autogenny Schultza? Trening autogenny Schultza to rodzaj…