Ciało człowieka jest stworzone do ruchu, który pozwala zachować sprawność i zdrowie. Jednak nowe technologie sprawiły, że coraz bardziej ograniczamy aktywność fizyczną. Długotrwałe siedzenie przy biurku, spędzanie czasu na kanapie przed telewizorem oraz ogólny brak ruchu powoduje, że cierpi na tym kręgosłup, stawy i nie tylko. Serce, mięśnie i inne struktury potrzebują wysiłku, aby poprawnie funkcjonować. Co można zrobić, aby uniknąć negatywnych skutków siedzącego trybu życia?

siedzący-tryb-życia a zdrowie

Choroby, które wywołuje siedzący tryb życia

Siedzący tryb życia, wywołuje wiele chorób, które mogą rozwijać się stopniowo. Do najczęściej występujących należą:

  • cukrzyca typu 2
  • zaburzenia funkcjonowania trzustki
  • nowotwory z powodu niedotlenienia organizmu
  • choroby układu sercowo-naczyniowego
  • nadciśnienie tętnicze
  • wysoki poziom złego cholesterolu
  • udar mózgu
  • zawał mięśnia sercowego
  • depresja z powodu niskiego poziomu tzw. hormonów szczęścia

Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej, wywołuje również szereg schorzeń kręgosłupa oraz układu ruchowego, do których należą:

  • dyskopatia
  • sztywność mięśni
  • bóle pleców i głowy
  • żylaki i obrzęki nóg
  • wyższe ryzyko urazów, wskutek zmniejszonej elastyczności struktur mięśniowych, ścięgien i stawów

Jak można ograniczyć wpływ siedzącego trybu życia na zdrowie?

Wiele zawodów jest nieodłącznie związanych z długotrwałym przebywaniem w pozycji siedzącej. Wielogodzinna praca przy biurku z nisko ustawionym monitorem, wywołuje przewlekłe napięcie mięśni pleców i karku, nóg oraz garbienie się. Zwiększony nacisk kręgów na krążki międzykręgowe, prowadzi do ich uszkodzenia. Istnieje ogromna liczba skutków nieaktywnego trybu życia, dlatego warto stosować kilka zasad, aby zachować jak najdłużej sprawność ruchową.

Prawidłowa pozycja ciała w trakcie siedzącej pracy

Prawidłowa pozycja ciała podczas wielogodzinnego spędzania czasu w pozycji siedzącej jest niezbędna dla zdrowia kręgosłupa. A tym celu warto przestrzegać kilku zasad:

  • wysokość biurka powinna zostać dopasowana do wzrostu
  • należy utrzymywać wyprostowane plecy
  • stopy powinny dolegać do podłogi, a kolana znajdować się blisko siebie
  • przedramiona warto oprzeć na blacie lub podłokietnikach fotela
  • monitor należy ustawić najbliżej linii wzroku

Systematyczne przerwy ,,na rozruch”

Nie każdy ma możliwość dopasowania wysokości biurka do swojego wzrostu. Jednak bez względu na to jak jest, należy dbać o systematyczny ruch i rozciąganie mięśni. W tym celu, co godzinę można wstać i poruszać się przez 2 – 3 minuty. Pozytywny wpływ na kręgosłup wywiera też wyciąganie rąk w górę i delikatne rozciąganie kręgosłupa, za pomocą delikatnych skrętów. Dzięki temu napięcie mięśniowe zostaje uwolnione i usprawnia się krążenie w tkankach. Warto podejmować aktywność, która angażują jak najwięcej partii ciała, np. krążenie bioder, barków (w tył i przód), przysiady, itd.

Niewielkie, ale częste ruchy w trakcie siedzenia

Poza systematycznym ,,rozruchem”, podczas pracy w pozycji siedzącej, należy wykonywać drobne i częste ruchy. Wystarczy co kilka minut poruszać barkami, głową, stopami i nogami. Ruch jest naturalnym mechanizmem człowieka, dlatego długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej, wywołuje zmęczenie psychiczne i fizyczne. Natomiast wiercenie się na krześle i niewielkie ruchy sprawiają, że mięśnie cały czas pracują, a napięcie uwalnia się.  Warto skorzystać z każdej możliwości, aby zapewnić sobie aktywność fizyczną każdego dnia.

Oglądanie telewizji i czytanie w pozycji siedzącej

Wiele osób spędza po kilka godzin na kanapie przed telewizorem. Brak ruchu potęguje nieprawidłowa pozycja ciała, która prowadzi z czasem do zwyrodnienia kręgosłupa. Dlatego warto wybierać fotele, kanapę oraz podobne meble, które posiadają odpowiednią twardość. To pozwala utrzymywać prawidłową pozycję ciała i nie obciąża kręgosłupa. Podczas oglądania telewizji lub czytania, plecy powinny być wyprostowane, a wzrok skierowany w maksymalnym stopniu, równolegle do podłogi. Stopy i kolana powinny być złączone, aby zachować prawidłową pozycję. Podobnie jak w pracy, można poruszać palcami stóp co pewien czas oraz przespacerować się, np. po pokoju.

Systematyczne i łatwe ćwiczenia każdego dnia

Podczas wysiłku fizycznego, uwalnia się napięcie z tkanek, które kumuluje się m.in. wskutek stresu i nieprawidłowej postawy ciała. To z kolei zaburza krążenie krwi i limfy, przez co komórki stają się niedotlenione i prędzej umierają. Dlatego prowadząc siedzący tryb życia, warto przeciwdziałać skutkom zdrowotnym. Wystarczy codziennie zadbać o godzinę ruchu – najlepiej na świeżym powietrzu. Wiele osób błędnie uważa, że ćwiczenia fizyczne muszą być ciężkie i trzeba się do nich zmuszać, np. siłownia. W praktyce, wystarczy codziennie i intensywnie ruszać się. Jedną z popularnych metod jest Nordic Walking, który angażuje układ krążenia i mięśniowy oraz nie przeciąża stawów. W trakcie wysiłku fizycznego, podnosi się poziom tętna, przez co żyły i aorty udrażniają się. Wraz z krwią, do tkanek dopływa więcej tlenu i substancji odżywczych, przez co szybciej regenerują się. Osoby, które długotrwale przebywają w jednej pozycji (również stojącej), powinny systematycznie korzystać z masaży rozluźniających.

Siedzący tryb życia staje się ,,plagą” 21 wieku. Nowe technologie sprawiają, że wykonywanie pracy oraz niektórych codziennych czynności, nie wymaga wysiłku fizycznego. Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej, prowadzi do problemów zdrowotnych z układem ruchowym oraz ogólnego zdrowia. Dlatego warto codziennie wykonywać ćwiczenia, a jeśli to niemożliwe, korzystać z każdej formy ruchu, np. spacer. Pomocne są też manualne zabiegi, które uwalniają napięcie i przywracają prawidłowe krążenie krwi w tkankach