Nordic walking to świetna forma aktywności fizycznej, która pozwala zachować sprawność ruchową jak najdłużej. Nie obciąża stawów oraz mięśni, dzięki czemu ryzyko urazu podczas treningu jest niskie. Chodzenie z kijkami angażuje, aż 90% mięśni ciała. Jakie dokładne korzyści zdrowotne przynosi uprawianie Nordic walking?

 

nordic walking

 

Dla kogo przeznaczony jest nordic walking?

Nordic walking to chodzenie ze specjalnie zaprojektowanymi kijkami, dzięki którym pracują również kończyny górne. Nordic walking można uprawiać praktycznie w każdym miejscu i o każdej porze, nie wymaga przy tym stosowania specjalnego ubioru. Tempo treningu można dostosować do wydajności organizmu. Dlatego z tej formy ruchu może korzystać każdy – bez względu na wiek i stan kondycji. Ta forma wysiłku fizycznego polecana jest również po przebyciu niektórych chorób, np. zawału serca. W zasadzie największym przeciwwskazaniem do uprawiania spacerów z kijkami są problemy z ruchomością kończyn, np. zwichnięcie stawu skokowego. Jednak po zakończeniu leczenia, spacery mogą zostać wznowione. Nordic walking może być stosowany również jako jedna z metod rehabilitacji pod kontrolą specjalisty, np. po nadciągnięciu mięśnia. Ta forma sportu jest często uprawiana również przez osoby po urazach, które wcześniej wyczynowo biegały lub intensywnie uprawiały sport. Należy jednak pamiętać, żeby technikę Nordic walking wykonywać prawidłowo, by miała ono korzystny wpływ na organizm. Dlatego przed rozpoczęciem tego rodzaju aktywności warto wziąć lekcje u  wykwalifikowanego instruktora Nordic walking.

Zdrowsze stawy i kręgosłup

Systematycznie uprawiany nordic walking pozwala utrzymać stawy w dobrym stanie. Nie wywołuje przeciążeń struktur stawowych, lecz może wpływać na ich regenerację i utrzymanie prawidłowego zakresu ruchowego. Podczas spaceru z kijkami, ciężar ciała równomiernie rozkłada się na wszystkie aktywne stawy i mięśnie. Kolejną zaletą spacerów jest pozytywny wpływ na kręgosłup. Kijki są lekkie, dzięki czemu mięśnie przykręgosłupowe, ani krążki międzykręgowe nie są przeciążone. Wspomaganie ruchów kijkami stabilizuje kręgosłup oraz niweluje napięcie w mięśniach. Dlatego systematycznie uprawiany nordic walking może zniwelować ból karku lub pleców, powstały wskutek napięcia.

Większa siła i wytrzymałość mięśni

Nordic walking angażuje prawie wszystkie partie mięśni ciała – również włókna mięśni brzucha. Dlatego zwiększa siłę mięśni, uwalnia nagromadzone napięcie oraz zmniejsza ryzyko urazów, np. nadciągnięcia mięśnia. Regularne treningi sprawiają, że włókna mięśniowe stają się bardziej elastyczne i sprawne. Dochodzi również do zwiększenia gęstości kości, przez co obniża się ryzyko osteoporozy.

Lepsze samopoczucie i zdrowie

Nordic walking zwiększa poziom wydzielania serotoniny, uważanej za hormon szczęścia. Dzięki temu poprawia się samopoczucie. Regularny wysiłek fizyczny pozytywnie wpływa na układ krążenia i jednocześnie obniża ciśnienie. Podczas spacerów wzrasta tętno, dzięki czemu żyły ,,przepłukują się” ze złogów cholesterolu, przez co zmniejsza się ryzyko zawału serca i wylewu. To również aktywność dla osób otyłych, które chcą zredukować wagę.

Nordic walking to świetna forma ruchu dla osób w każdym wieku. Tempo spacerów należy dopasować odpowiednio do kondycji fizycznej. Na początku warto zacząć od wolniejszego tempa, które z czasem można przyspieszać.