Shin splints – przyczyny, objawy i leczenie

Shin splints – przyczyny, objawy i leczenie

Shin splints to problem, który w większości dotyczy osób trenujących dyscypliny biegowo-skocznościowe (m.in. biegaczy długodystansowych, którzy poddają nogi przeciążeniom bez odpowiedniego przygotowania). Ale mogą na niego cierpieć również osoby, które nie uprawiają sportu. Jakie są przyczyny, objawy i jak przebiega leczenie tego schorzenia?

 

mężczyzna trzyma się za piszczel

 

Shin splints – przyczyny

Shin splints  to przeciążenie tkanki okostnej kości piszczelowej oraz sąsiadujących z nią struktur. Powstaje u osób, które biegają na dłuższych dystansach bez odpowiedniego przygotowania. Schorzenie dotyka również osób biegających po nierównych terenach, wskutek czego wzrasta ciśnienie w tkance okostnej oraz powstaje stan zapalny w ,,piszczelach”. Jednak Shin splints dotyka też osób, które dużo chodzą ze względu na wykonywany zawód, np. listonoszy, itd. Do pozostałych przyczyn schorzenia należą:

  • noszenie nieodpowiedniego obuwia, które nie zapewnia właściwej amortyzacji
  • przewlekłe napięcie kończyn dolnych, zła mechanika pracy stawów i mięśni
  • brak rozciągania i rozgrzewki przed bieganiem
  • płaskostopie
  • wady w obrębie miednicy i kończyn dolnych

Shin splints – objawy

Shin splints objawia się charakterystycznym bólem występującym wzdłuż przyśrodkowego brzegu piszczeli. Może promieniować także do podudzia. Najczęściej pojawia się po kilku minutach od rozpoczęcia aktywności fizycznej. W niektórych przypadkach jest tak silny, że uniemożliwia dalszy trening lub szybkie chodzenie. W zaawansowanym stadium pojawia się też obrzęk. Ból może mieć ostry i przeszywający lub tępy i pulsujący. U większości naszych pacjentów utrzymuje się nawet po zaprzestaniu wysiłku fizycznego, a w wyniku ucisku zaostrza się.

Shin splints – leczenie

W przypadku potwierdzenia Shin splint, pacjent powinien zmniejszyć aktywność fizyczną, a w ostrych przypadkach osoby uprawiające dyscypliny biegowo-skocznościowe powinny przerwać treningi. Kluczową rolę pełnią odpowiednio dobrane manualne zabiegi rehabilitacyjne mające na celu usprawnienie narządu ruchu za pomocą określonych technik. Ćwiczenia rozciągające odciążają tkanki oraz usuwają stan zapalny. W przypadku wady budowy stóp zalecamy również ćwiczenia, które mają na celu  redukcję przeciążenia w goleni. Zdarza się także, że konieczne jest zwiększenie ruchomości samego stawu skokowego w celu zminimalizowania przeciążenia w obrębie goleni. U niektórych pacjentów ważną rolę odgrywają specjalne wkładki ortopedyczne, które zapobiegają nadmiernemu ciśnieniu w tkance okostnej. Najczęściej pacjenci mogą powrócić do pełnej aktywności fizycznej po upływie 2 tygodniu od momentu całkowitego ustąpienia dolegliwości bólowych. Biegacze powinni stopniowo zwiększać intensywność treningów.  Nieleczone schorzenie może doprowadzić do zmęczeniowych złamań kości piszczelowej, których leczenie może okazać się bardziej problematyczne i długotrwałe.

Shin splints to uciążliwa przypadłość, która w dużej mierze dotyka osób uprawiających bieganie. Zdarza się też, że dotyka osób, które dużo chodzą w pracy. Jednak wcześnie rozpoczęta rehabilitacja pozwala całkowicie usunąć dolegliwości bólowe oraz zapobiega rozwojowi schorzenia i ewentualnej operacji.