Nerwiak Mortona – przyczyny, objawy i leczenie

Nerwiak Mortona – przyczyny, objawy i leczenie

Nerwiak Mortona nazywany jest również: nerwiakiem międzypalcowym, neuralgią Mortona lub metatarsalgią Mortona. To zespół bólowy, zlokalizowany pomiędzy trzecią a czwartą główką kości śródstopia, promieniujący do trzeciego i czwartego palca. Jakie są przyczyny, objawy i jak przebiega leczenie nerwiaka Mortona?

 

stopy

 

Nerwiak Mortona – przyczyny występowania

Nerwiak Mortona częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn – w jednej lub obu stopach. Przyczyną powstawania schorzenia jest uszkodzenie nerwu palców wspólnego, który zaopatruje trzeci i czwarty palec u stopy. Wskutek nadmiernego przeciążenia stopy dochodzi do ucisku więzadła poprzecznego śródstopia (poprzecznego wzmocnienia stopy) na nerw podeszwowy (generalnie nie jest to prawdziwy nerwiak, lecz raczej okołonerwowe zwłóknienie z podrażnienia).

Inną przyczyną może być nadmierne rozciąganie więzadła poprzecznego, które powoduje stan zapalny, będący przyczyną zmian zwyrodnieniowych okolicy kości śródstopia. Na chorzenie często zapadają osoby:

  • z płaskostopiem poprzecznym i wąskim przodostopiem
  • ze stopą wydrążoną
  • z nadwagą
  • noszące niewygodne obuwie wywołujące ucisk na stopę
  • z palcami młotkowatymi

Nerwiak Mortona – objawy schorzenia

Nerwiak Mortona może wywoływać różne objawy, w zależności od stopnia zaawansowania. Do najczęściej odczuwanych symptomów należą:

  • lekkie mrowienie w początkowej fazie, które występuje między palcami lub kośćmi śródstopia
  • ból o charakterze ostrym lub palącym, który nasila się wraz z rozwojem schorzenia
  • skurcze palców
  • ból podeszwy, ból promieniujący od palców

Objawy występują przewlekle lub okresowo i nasilają się podczas chodzenia oraz przebywania w pozycji stojącej. W związku z tym, większość pacjentów odruchowo zaczyna poruszać się na bocznych krawędziach stóp, co prowadzi do ich deformacji. Dlatego w przypadku wystąpienia pierwszych niepokojących objawów, należy jak najprędzej udać się do lekarza.

Nerwiak Mortona – leczenie i fizjoterapia

Nerwiak Mortona w początkowej fazie leczony jest nieoperacyjnie. Pacjenci noszą wkładki ortopedyczne, zmniejszające ucisk na więzadło poprzeczne śródstopia. Wkładki dobierane są odpowiednio do kształtu stopy, dzięki temu zapewniają prawidłowy rozkład obciążeń i niwelują ból. Nie zalecane jest noszenie obuwia wąskiego i z wysokimi obcasami, które wywołuje silny ucisk w przodostopiu. W bardziej zaawansowanym stadium pacjenci przyjmują sterydy, wstrzykiwane bezpośrednio w miejsce bólu. Jeżeli wymienione metody nie pomagają, konieczna jest operacja. W leczeniu nerwiaka Mortona pomagają zabiegi fizjoterapeutyczne, których zadaniem jest przywrócenie pełnej ruchomości przodostopia i redukcja bólu. Rehabilitacja jest ukierunkowana na zwiększenie przestrzeni dla uciskanego nerwu i przyspieszenie likwidacji stanu zapalnego. Zabiegi obejmują rozcięgno podeszwowe oraz więzadło poprzeczne śródstopia i dobierane są indywidualnie. W celu redukcji napięcia stosowana jest głęboka mobilizacja przestrzeni międzypalcowych, rozluźnienie rozcięgna podeszwowego oraz mięśnia trójgłowego łydki. Dodatkowo stosuje się kinesiotaping, który zmniejsza dolegliwości bólowe oraz wspomaga powrót do prawidłowego chodzenia. Natomiast zabiegi fizjoterapii po operacji zapobiegają zrostom tkanek, powstających podczas gojenia rany.

Nerwiak Mortona to w początkowej fazie nie wywołuje bólu, dlatego jest bagatelizowany. Przez to dochodzi do rozwoju stanu zapalnego i silnego bólu, który uniemożliwia swobodne poruszanie się. Dlatego w przypadku odczuwania pierwszych objawów, należy jak najprędzej udać się do lekarza, aby nie dopuścić do rozwoju schorzenia.