Zespół bolesnego barku to schorzenie stawu, które charakteryzuje się silnym bólem oraz ograniczeniem zakresu ruchomości. Staw barkowy składa się z kilku małych stawów, t.j.:  ramienno-łopatkowy, barkowo-obojczykowy, mostkowo-obojczykowy oraz główny staw ramienny wraz z otaczającymi strukturami. Bark posiada wiele połączeń oraz dużą mobilność, przez co wskutek przeciążenia, często ulega urazom. Jakie są przyczyny, objawy i przebieg leczenia zespołu bolesnego barku?

 

bolący bark

Jakie są przyczyny zespołu bolesnego barku?

Zespół bolesnego barku wywołany jest uszkodzeniem struktur stawu, do którego dochodzi m.in.: podczas dźwigania ciężarów, gwałtownych ruchów lub wykonywania ćwiczeń bez odpowiedniego przygotowania. Również praca fizyczna, która wywołuje przeciążenia, powoduje, że struktury stawowe stają się mniej elastyczne i podatniejsze na uszkodzenia. Do pozostałych przyczyn występowania zespołu bolesnego barku należą:

  • nieprawidłowa rozgrzewka przed treningiem
  • urazy ortopedyczne
  • schorzenia układu nerwowego
  • zwyrodnienia tkanki ścięgnistej
  • wady postawy
  • urazy barku no zwichnięcia lub złamania

W razie odczuwania częstego lub przewlekłego bólu w obrębie barku, należy jak najszybciej udać się do lekarza, który sprawdzi, czy nie doszło do uszkodzenia struktur stawowych.

Zespół bolesnego barku – objawy schorzenia

Zespół bolesnego barku, w początkowej fazie objawia się bólem o stosunkowo niskiej intensywności w stanie spoczynku barku. Jednak podczas wykonywania ruchu, dolegliwości bólowe nasilają się – zwłaszcza przy unoszeniu rąk powyżej linii barków. W przypadku nagłego urazu (np. wskutek upadku), ból ma charakter ostry, a w obrębie stawu pojawia się obrzęk. Do symptomów, na które należy zwrócić uwagę, należą:

  • wzmożone napięcie mięśniowe w obrębie ramienia
  • ograniczenie ruchomości stawu barkowego
  • osłabienie siły mięśniowej kończyny
  • problem z wykonywaniem podstawowych czynności tj. np. zakładanie ubrania

W celu oceny stanu struktur stawowych, lekarz wykonuje  RTG (rentgen), USG (ultrasonografia) lub rezonans magnetyczny. Szybkie podjęcie leczenia i rozpoczęcie zabiegów manualnych są kluczowe do odzyskania pełnej sprawności ruchowej. Ból oraz ograniczony zakres ruchowy stawu, powodują nieprawidłowe wykonywanie niektórych ruchów podczas codziennych czynności. Taki stan z kolei, wykształca nieprawidłowe wzorce ruchowe, co skutkuje konsekwencjami zdrowotnymi układu ruchowego w przyszłości.

Zespół bolesnego barku – leczenie

Ból oraz problemy w codziennym funkcjonowaniu wywołują zespół bolesnego barku. Leczenie jest dostosowane do stopnia uszkodzenia struktur stawowych i wymaga od pacjenta przestrzegania istotnych zasad. Kluczowym krokiem jest określenie stopnia intensywności bólu, ponieważ w lżejszych przypadkach wystarczą chłodne okłady,  kompresy żelowe oraz zabiegi manualne. Natomiast w zaawansowanym stadium schorzenia, stosowane są najczęściej niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) oraz redukujące napięcie mięśniowe. Kończyna zostaje umieszczona w temblaku, w celu odciążenia stawu barkowego. Jeśli ból i obrzęk zmniejszą się, wówczas do leczenia wprowadzana jest fizjoterapia. Celem zabiegów jest usprawnianie pacjenta, przez odbudowanie siły mięśniowej i przywrócenie pełnego zakresu ruchomości barku. Struktury stawowe nie mogą być przeciążane do czasu pełnej regeneracji. Zabiegi są dopasowywane indywidualnie do stopnia urazu, a czas rehabilitacji zależy również do zdolności regeneracyjnych organizmu pacjenta.

Zespół bolesnego barku to schorzenie, które może wystąpić u każdego, wskutek przeciążanie barku. W żadnym przypadku nie wolno lekceważyć bólu, który występuje nie tylko podczas wysiłku, lecz także samoistnie. Bagatelizowane uszkodzenia struktur stawowych w przyszłości mogą skutkować poważnymi chorobami stawów, które nie zawsze można całkowicie wyleczyć. Dlatego ważna jest wczesna diagnoza oraz odpowiednia rehabilitacja.