RTG – wszystko co powinieneś wiedzieć o badaniu

RTG – wszystko co powinieneś wiedzieć o badaniu

Badanie RTG potocznie nazywane rentgenem to jedno z najczęściej wykorzystywanych badań w diagnostyce wielu schorzeń. To proste i szybkie badanie, za pomocą którego uzyskiwany jest wynik w formie zdjęcia(czarno-biały obraz). Na czym dokładnie polega badanie RTG? Jak się do niego przygotować?

 

zdjęcia rtg

 

Badanie RTG – na czym polega?

Badanie RTG określane też jako rentgen lub prześwietlenie. Wykorzystuje wiązkę promieni rentgenowskich (polega na prześwietleniu ciała człowieka promieniami X), dzięki którym możliwe jest uzyskanie obrazu nieprawidłowości w poszczególnych obszarach ciała. Promienie rentgenowskie w dużej dawce są szkodliwe dla zdrowia. Z tego względu ciało pacjenta jest poddawane krótkotrwałemu ich działaniu. Natomiast pacjentom, u których wymagane jest uzyskanie dokładniejszego obrazu zmian, podawany jest specjalny kontrast.  W trakcie badania lampa emituje promienie, które przenikają przez część ciała chorego i docierają do tzw. błony rentgenowskiej. Możliwość uzyskania zdjęcia z prześwietlenia jest możliwa dzięki zróżnicowanej zdolności pochłaniania promieniowania przez tkanki.

RTG najczęściej jest podstawowym badaniem wykorzystywanym do wykrycia zmian: pourazowych, zapalnych lub nowotworowych. Umożliwia także wykluczenie niektórych schorzeń, dzięki czemu lekarz może postawić prawidłową diagnozę.

Badanie RTG kręgosłupa i innych narządów

RTG kręgosłupa i jamy brzusznej jest często przeprowadzane w celu wstępnego rozpoznania schorzenia. Natomiast prześwietlenie płuc pozwala wykryć patologiczne zmiany w tkankach (m.in. guzy). Ten typ prześwietlenia wykorzystywany jest też w gabinetach stomatologicznych w celu wykrycia zmian w tkance kości zębowej. W fizjoterapii, RTG pozwala rehabilitantowi na dokładniejsze zapoznanie się ze zmianami pourazowymi i dopasowanie indywidualnych zabiegów. Jakie zmiany pozwala wykryć badanie rentgenowskie? Należą do nich:

RTG kręgosłupa szyjnego – pozwala wykryć zmiany wskutek urazu kręgosłupa, a także wady rozwojowe i zwyrodnienia w odcinku szyjnym.

RTG kręgosłupa lędźwiowo – krzyżowego – zalecane jest u pacjentów, którzy skarżą się na przewlekłe bóle w tej części kręgosłupa. W tym odcinku często dochodzi do wypadnięcia dysku (krążka międzykręgowego), co powoduje przewlekły ból. Dlatego lekarz w celu postawienia dokładnej diagnozy zleca RTG.

RTG jamy brzusznej – badanie przeprowadzane jest u pacjentów z przewlekłym bólem brzucha, który może być wynikiem wielu schorzeń. Natomiast prześwietlenie RTG pozwala dokładnie zapoznać się ze stanem narządów jamy brzusznej.

RTG płuc – umożliwia wykrycie takich schorzeń jak: gruźlica, zapalenie płuc, odma lub guzy.

RTG zęba – najczęściej wykonywane jest przy leczeniu kanałowym w celu oceny stanu kanału zębowego.

Jak przygotować się do badania RTG?

Badanie RTG nie wymaga specjalnych przygotowań, ale pacjent powinien powiedzieć lekarzowi o ewentualnych chorobach, na które cierpi. Wyjątek może stanowić RTG okolicy jamy brzusznej lub części ciała w jej rejonie, wtedy lekarz zaleci już na kilka dni przed badaniem przyjmowanie leków rozpuszczających pęcherzyki gazowe w jelitach oraz dietę lekkostrawną. Ponadto, pacjenci często podczas badania przyjmują kontrast, dlatego powinni zgłaszać się do gabinetu na czczo.

Poza tym wymagane jest zdjęcie wszelkich metalowych ozdób w obrębie badanej części ciała (zegarka, biżuterii, itd). W przeciwnym razie wynik badania może być niewiarygodny. Przeciwwskazaniem do wykonywania RTG jest ciąża, ponieważ promienie mogą uszkodzić płód. Z tego względu kobiety ciężarne powinny poinformować o tym fakcie lekarza.