Staw kolanowy jest największym stawem w organizmie człowieka. Jednocześnie to jedna z najczęściej uszkadzanych struktur. Więzadła stanowią wzmocnienie stawu kolanowego. Ich zadaniem jest częściowe przejmowanie obciążeń i stabilizacja kości piszczelowej oraz udowej. Do najczęściej występujących urazów należą: naciągnięcie, naderwanie, oraz zerwanie więzadeł. Czym charakteryzują się te urazy i jak przebiega ich leczenie?

 

więzadło kolana

 

Czym są więzadła kolanowe?

Więzadła kolanowe przyczepione do kości, zbudowane są z tkanki łącznej. To struktury charakteryzujące się stosunkowo niską elastycznością, ponieważ ich zadaniem jest zapobieganie przemieszczaniu kości względem siebie oraz przejmowanie obciążeń. Ze względu na skomplikowaną budowę stawu kolanowego oraz duże przeciążenia, więzadła ulegają urazom, t.j.:  naciągnięcie, naderwanie czy zerwanie. W stawie kolanowym występują wiązadła:

  • krzyżowe przednie (ACL),
  • krzyżowe tylne (PCL),
  • poboczne strzałkowe (LCL),
  • poboczne przyśrodkowe piszczelowe (MCL),
  • więzadło rzepki.

Przeważnie uszkodzeniu ulega więzadło poboczne piszczelowe, następnie krzyżowe przednie i poboczne strzałkowe.

Jakie są objawy urazów więzadeł kolanowych?

Naciągnięcie, naderwanie oraz zerwanie są tym samym stopniem urazu więzadeł kolanowych, ale różnią się intensywnością oraz rodzajem objawów. W przypadku zerwania dochodzi do przerwania ciągłości struktury wszystkich włókien. Pojawia się: silny ból, obrzęk, tzw. uciekające kolano oraz charakterystyczne trzaskanie podczas ruchu kończyną. Z kolei przy naderwaniu, dochodzi do zerwania tylko części włókien. Natomiast nadciągnięcie powoduje uszkodzenie tylko nieznacznej części tkanek. Objawy w pierwszym, jak i drugim przypadku, różnią się intensywnością. Do najczęstszych symptomów, świadczących o tego typu urazach należą: ból podczas poruszania się, obrzęk i ograniczenie ruchów. Naderwanie może także uniemożliwiać poruszanie się. Jednak samemu trudno jest poprawnie zdiagnozować uraz, dlatego należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Jak przebiega leczenie urazów więzadeł kolanowych?

Więzadła kolanowe należą do tkanek trudno gojących się. Dlatego w przypadku zerwania, najczęściej przeprowadzana jest operacja. Chirurdzy dokonują rekonstrukcji uszkodzonych włókien oraz przyszycia. U niektórych pacjentów, zabieg jest konieczny, nawet w przypadku naderwania więzadeł krzyżowych, które goją się trudniej niż boczne. W przypadku lżejszych urazów, operacja najczęściej nie jest konieczna. Kluczową rolę w powrocie do sprawności ruchowej, pełni rehabilitacja. Odpowiednio dobrane zabiegi, przyspieszają regenerację tkanek, zwiększają ich elastyczność oraz przywracają ruchomość stawu kolanowego. Powrót do pełnej aktywności fizycznej może potrwać nawet kilka miesięcy. Dlatego w większości przypadków, w okresie rekonwalescencji, stosowana jest orteza lub stabilizator stawu kolanowego.

Urazy więzadeł stawu kolanowego a rehabilitacja

W pierwszej fazie rehabilitacja więzadeł stawu kolanowego obejmuje zabiegi, które zmniejszają obrzęk, ból oraz likwidują stan zapalny. W początkowej fazie wykonywane są z pacjentem ćwiczenia bierne, a potem czynne. Celem jest odzyskanie pełnego zakresu ruchu w stawie kolanowym, zwiększenie siły mięśni oraz poprawa czucia głębokiego. Wykonywane są także ćwiczenia rozciągające oraz zwiększające elastyczność tkanek: uda, łydki, a także mięśnia biodrowo-lędźwiowego. Dodatkowo może być zastosowana laseroterapia, magnetoterapia, hydroterapia oraz kinesiotaping.

Urazy więzadeł stawu kolanowego, powodują ograniczenie lub całkowitą utratę ruchomości kończyny. Dlatego w przypadku urazu, warto jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który oceni stopień uszkodzenia tkanek. Kluczową rolę pełnią zabiegi fizjoterapii, które przyspieszają regenerację tkanek oraz powrót do sprawności ruchowej.