Orteza, podobnie jak gips, jest stabilizatorem, który utrzymuje układ mięśniowo-szkieletowy  w jednej pozycji i tym samym zapobiega jego przeciążaniu. W przeciwieństwie do opatrunków gipsowych, ortezy są lekkie i wygodniejsze. Jednak czy dla każdego pacjenta są lepszym rozwiązaniem niż gips?

 

orteza konczyny dolnej

 

Czym dokładnie jest orteza?

Orteza chroni i stabilizuje układ mięśniowo-szkieletowy, dzięki czemu uszkodzone tkanki mogą szybciej się regenerować. Jest wygodna w użyciu, ponieważ składa się z wierzchnich warstw wykonanych z miękkiej tkaniny, między którymi znajdują się specjalne poduszki. To sprawia, że stabilizator jest lekki i wygodny. Profesjonalne ortezy wykonane są z wysokiej jakości materiałów, które przepuszczają powietrze. To zapobiega gromadzeniu się drobnoustrojów oraz zapewnia stałą temperaturę stawu, co przyspiesza regenerację. Na rynku dostępne są różne rozmiary ortez, dlatego można je dopasować dla każdego pacjenta.

Współczesne ortezy nie tylko są stosowane w urazach stawów, mięśni lub ścięgien, lecz także pozwalają utrzymać prawidłową pozycję ciała. Zalecane pacjentom w ostrych okresach oraz stanach pooperacyjnych, cierpiących na problemy neurologiczne lub choroby reumatyczne. Czas stosowania ortez dobierany jest indywidualnie do stanu pacjenta.

Rodzaje ortez i przeznaczenie

Ortezy mogą być zakładane na różne partie ciała, w zależności od potrzeby. Dlatego istnieją różne typy tych stabilizatorów:

Orteza kręgosłupa

  • Kołnierze ortopedyczne – często stosowane są przy urazach odcinka szyjno-piersiowego. Jednak można je zakładać na szyję po operacjach kręgosłupa, w leczeniu mięśni szyi
  • Prostotrzymacze i ósemkowe pasy obojczykowe – zakładane są na odcinek piersiowy kręgosłupa. Polecane są osobom cierpiącym na kifozę (nadmierne wygięcie kręgosłupa).
  • Ortezy lędźwiowo – krzyżowe – stosowane są najczęściej u osób z bólem kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, po złamaniach trzonów kręgów oraz zmagających się z osteoporozą.

Orteza kończyn górnych

Ten typ ortez stosowany jest w następujących przypadkach:

  • Urazy stawu barkowego – stabilizują staw barkowy, dlatego są stosowane u pacjentów po operacjach oraz przy nadciągnięciu więzadeł.
  • Urazy stawu łokciowego i przedramienia – mogą stabilizować staw łokciowy pod odpowiednim kątem zgięcia lub w pozycji całkowitego wyprostu. Orteza tego typu stosowana jest w takich schorzeniach jak: łokieć tenisisty i łokieć golfisty.
  • Urazy dłoni i stawu nadgarstkowego – stosowane są u pacjentów m.in. z cieśnią nadgarstka.

Orteza kończyn dolnych

Ortezy kończyn górnych stosowane są w następujących przypadkach:

  • Urazy stawu biodrowego i uda – stabilizują uszkodzony staw biodrowy w stanie spoczynku oraz kontrolują ruch podczas chodzenia. Doskonale sprawdzają się w nauce prawidłowego wzorca chodu u pacjentów po operacjach.
  • Urazy stawu kolanowego i podudzia – stosowane są w celu stabilizacji stawu kolanowego i podudzia
  • Urazy stawu skokowego i stopy – stabilizują staw skokowy w okresie rekonwalescencji po skręceniu lub zwichnięciu.

Możliwe powikłania stosowania ortez:

  • wtórna niestabilność stawu – powstała w wyniku postępujących zaników mięśniowych oraz
    zaburzonej koordynacji nerwowo-mięśniowej
  • zaniki mięśniowe w miejscu stosowania ortezy – jest to ściśle związane z czasem
    użytkowania ortezy
  • otarcia naskórka – jako konsekwencja nieprawidłowego doboru lub użytkowania ortezy
  • obrzęki – związane z utrudnionym odpływem krwi żylnej i limfy
  • parestezje lub niedowłady – w wyniku ucisku na nerw czuciowy lub ruchowy

Stosowanie ortez niesie ze sobą możliwość wystąpienia powikłań. Może wynikać to z nieprawidłowego dobrania lub użytkowania ortezy. Zdarza się jednak, że nawet przy prawidłowo dobranej ortezie pojawiają się powikłania.

Orteza to stabilizator, który przyspiesza regenerację uszkodzonego stawu oraz może pełnić funkcję profilaktyczną. W przeciwieństwie do gipsu jest lekka i wygodna. Dlatego coraz częściej stosowana jest u pacjentów po urazach stawów, ścięgien i mięśni.