Trzeszczki znajdują się w niektórych stawach i chronią ścięgna. Jednak u niektórych osób dochodzi do ich uszkodzenia i patologicznych zmian. W takim przypadku ścięgna są narażone na uszkodzenie. Jak przebiega leczenie uszkodzonych trzeszczek oraz jak zapobiegać urazom?

 

boląca stopa

 

Czym dokładnie są trzeszczki?

Trzeszczki to fragmenty ścięgien o częściowo skostniałej strukturze. Ich zadaniem jest ochrona ścięgna przed degradacją wskutek przeciążeń. Jest to możliwe m.in. przez odciążenie głowy kości i przejęcie części obciążenia. U człowieka trzeszczki głównie znajdują się w stopach i dłoniach. W stopie znajduje się trzeszczka strzałkowa – boczna i piszczelowa – przyśrodkowa. Umiejscowione są przy połączeniu śródstopia z paluchem. Z kolei w dłoni, trzeszczki usytuowane są przy pierwszej kości śródręcza w ścięgnach mięśnia zginacza krótkiego kciuka oraz mięśnia przywodziciela kciuka.

Trzeszczki kostnieją u dziewcząt ok 8 roku życia, natomiast u chłopców około 12 roku życia. Wrodzony brak trzeszczek występuje niezwykle rzadko.

Trzeszczki – objawy i leczenie stanu zapalnego

Urazom  znacznie rzadziej ulegają trzeszczki zlokalizowane w dłoniach niż w stopach. Częstym objawem urazu lub patologicznych zmian w trzeszczkach jest stan zapalny. Dochodzi do niego wskutek przeciążenia danych struktur, np. u tancerzy lub biegaczy. Również chodzenie na wysokich obcasach może spowodować zapalenie trzeszczki, która przejmuje znaczną część obciążeń. Patologiczne zmiany mogą być też skutkiem wyginania kostki do wewnątrz podczas chodzenia. To wywołuje nadmierne obciążenie pierwszej kości śródstopia. Warto pamiętać, że zmiany w trzeszczkach powstają stopniowo, dlatego w początkowym etapie nie wywołują silnych objawów. Natomiast w zaawansowanej fazie, pojawia się ostry ból oraz wrażliwość na dotyk.

Leczenie stanu zapalnego trzeszczki

Podczas leczenia stanu zapalnego trzeszczki ważne jest jej odciążenie. W tym celu pacjent musi ograniczyć aktywność ruchową. Pomocny jest kinesiotaping, czyli oklejanie specjalnymi taśmami. To pozwala dodatkowo odciążyć obszar objęty stanem zapalnym. Niektórzy pacjenci używają specjalnych wkładek ortopedycznych do butów. W leczeniu zapalenia trzeszczki, kluczową rolę odgrywa fizjoterapia. Zabiegi manualne pozwalają odzyskać zakres ruchowy oraz przyspieszają usuwanie stanu zapalnego. Do najczęściej stosowanych należą:  krioterapia, jonoforeza oraz laseroterapia.

Trzeszczki – objawy i leczenie złamania

Najczęściej dochodzi do złamania przyśrodkowej trzeszczki palucha, ponieważ ta część stopy przejmuje największe obciążenia, np. podczas skoku ze znacznej wysokości. Jakie są objawy złamania? Po wystąpieniu nagłego bólu, stopa w przedniej części staje się wrażliwa na dotyk. Powstaje obrzęk i krwiak w obszarze palucha i przedniej części podbicia.

Leczenie złamania trzeszczki

W niektórych przypadkach, konieczne jest chirurgiczne leczenie złamania trzeszczki. Podstawą do przeprowadzenia operacji jest przemieszczenie i dodatkowe uszkodzenia innych struktur. Poza rzadkimi przypadkami operacji, leczenie złamania polega na unieruchomieniu. Kluczową rolę odgrywa fizjoterapia, która wspiera kurację. Do często stosowanych zabiegów należą: magnetoterapia, laseroterapia, krioterapia oraz drenaż limfatyczny. Ostatni zabieg przyspiesza usuwanie obrzęku, bólu oraz wspomaga proces regeneracji złamanej trzeszczki. Odpowiednio dobrane zabiegi fizjoterapii sprawiają, że pacjent prędzej powraca do sprawności ruchowej, a unieruchomione struktury ulegają mniejszemu osłabieniu. W końcowym etapie, stosowana jest terapia manualna oraz ćwiczenia wzmacniające mięśnie i zwiększające zakres ruchowy.

W przypadku wykonywania powtarzalnych czynności, które powodują przeciążenia trzeszczek, warto systematycznie korzystać z zabiegów fizjoterapii. Dzięki temu można zniwelować nadmierne napięcie, przyspieszyć regenerację uszkodzonych struktur i uniknąć poważnego urazu.