Choroba Scheuermanna – przyczyny, objawy i rehabilitacja

Choroba Scheuermanna – przyczyny, objawy i rehabilitacja

Choroba Scheuermanna nazywana jest również kifozą młodzieńczą lub jałową martwicą kręgosłupa. Z biegiem czasu wywołuje nadmierne wygięcie części piersiowej kręgosłupa ku tyłowi. Schorzenie występuje u dzieci w okresie od 9 – 16 lat (częściej u chłopców) i może powodować groźne powikłania zdrowotne w późniejszym okresie życia. Jakie są przyczyny i objawy choroby Scheuermanna? Jak należy ją leczyć, aby zapobiec skutkom zdrowotnym?

 

okrągłe plecy, garb

 

Choroba Scheuermanna – przyczyny

Choroba Scheuermanna powoduje martwicę krążków międzykręgowych, a także trzonów kręgowych. Taki stan jest spowodowany niedokrwieniem. Do powstania schorzenia może dojść pod wpływem działania wielu czynników, do których należą:

 • zatory i skrzepy w układzie krwionośnym
 • urazy w strukturze trzonów kręgosłupa, np. wskutek upadku
 • nadmierne i nagłe przeciążanie kręgosłupa (podczas dźwigania ciężaru w skłonie, itd.)
 • geny – osoby, których bliscy krewni cierpieli na tę przypadłość, znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania
 • zaburzenia pracy układu immunologicznego, wskutek czego organizm wytwarza przeciwciała niszczące tkanki kręgosłupa
 • zaburzenia endokrynologiczne o charakterze hormonalnym

Choroba Scheuermanna – objawy i diagnoza

Choroba Scheuermanna w początkowej fazie objawia się bólem, który występuje w odcinku piersiowym kręgosłupa dziecka. Ból ma charakter tępy i rozlewa się na środkową, górną część pleców. Występuje po długotrwałym wysiłku, podczas siedzenia przy biurku, a nawet w trakcie długich spacerów. Natomiast do pozostałych objawów należą:

 • okrągłe plecy, które w zaawansowanym stadium zmieniają się w garb (może to prowadzić do ograniczenia zakresu ruchomości kregosłupa)
 • nadmierne wysunięcie barków do przodu
 • głębokie wygięcie kręgosłupa do przodu w odcinku lędźwiowym (można zaobserwować wystający brzuch)
 • niekiedy przykurcze mięśni kulszowo-goleniowych i biodrowo-lędźwiowych

Zmiany mogą także występować w odcinku piersiowo-lędźwiowym, co objawia się płaskimi plecami. Choroba Scheuermanna w wieku dorosłym zwiększa ryzyko pojawienia się choroby dyskopatycznej. Następuje również sztywność żeber i ból coraz bardziej usztywniającego się kręgosłupa.Ocena kifozy najczęściej jest przeprowadzana za pomocą badania RTG(przy diagnostyce choroby niezbędne jest RTG obejmujące kręgosłup piersiowy i lędźwiowy). Natomiast w celu sprawdzenia stanu krążków międzykręgowych i trzonów,  lekarz może zlecić wykonanie tomografii komputerowej.

Choroba Scheuermanna – leczenie

Leczenie choroby Scheuermanna zależy od stopnia jej rozwoju. W najgorszym przypadku przeprowadzana jest operacja. Natomiast w początkowej fazie wystarczą odpowiednie ćwiczenia, które dziecko przeprowadza z pomocą fizjoterapeuty. Do często stosowanych należy kinezyterapia, której celem jest przywrócenie prawidłowego napięcia w mięśniach przykręgosłupowych przez ich rozciąganie. W terapii istotne jest przywracanie ruchomości kręgosłupa, ćwiczenia wzmacniające jego elastyczność i zwiększenie ogólnej sprawności. Ćwiczenia są przeprowadzane w pozycjach odciążających kręgosłup. Ponadto zabiegi manualne wykonywane z małym pacjentem wzmacniają mięśnie, co pozwala zachować prawidłową postawę ciała, a także poprawia wydolność oddechową. Do najczęściej stosowanych należą:

 • Ćwiczenia czynne, czynne z oporem oraz  redresyjne, które pozytywnie wpływają na postawę ciała.
 • Poizometryczna relaksacja mięśni (PIR)- polega na napinaniu mięśni i ich biernym rozciąganiu.
 • Ćwiczenia oddechowe –  zapobiegają deformacji klatki piersiowej.
 • Ćwiczenia na basenie – odciążają kręgosłup oraz poprawiają krążenie w całym ciele
 • Częsta zmiana pozycji, leżenie na twardym podłożu
 • Rozluźnianie mieśniowo-powięziowe

Natomiast dodatkowo mogą być stosowane następujące zabiegi: laseroterapia, promieniowanie podczerwone (IP), parafinoterapia oraz krioterapia miejscowa. W celu utrzymywania prawidłowej postawy ciała stosowany jest kinesiotaping, czyli specjalne taśmy naklejane w obrębie kręgosłupa. W zaawansowanym stadium dziecko może nosić gorset ortopedyczny.

Choroba Scheuermanna może wywołać wiele powikłań, ale wcześnie rozpoczęta rehabilitacja pozwala zapobiec jej rozwojowi. 

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML :

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>