Ból głowy może mieć wiele przyczyn, ale często jest skutkiem zwyrodnienia kręgosłupa. Wiele osób chce zlikwidować ból wyłącznie przez zażywanie środków przeciwbólowych. Jednak takie rozwiązanie przynosi tylko chwilową ulgę. Postępujące zwyrodnienie kręgosłupa negatywnie wpływa na inne organy, np. płuca. Kiedy ból głowy może świadczyć o zmianach zwyrodnieniowych?

 

ból gowy

 

Dlaczego pojawia się ból głowy od szyi?

W kręgosłupie szyjnym znajdują się przyczepy mięśniowe, które łączą się m.in. z czaszką. Wskutek długotrwałego przebywania w nieprawidłowej pozycji (np. garbienie się przy biurku) lub podnoszenia ciężaru dochodzi do przeciążenia. Jednorazowe nadwyrężenie mięśni przykręgosłupowych, najczęściej nie wywołuje długotrwałego bólu – z wyjątkiem przypadków, w których dochodzi do uszkodzenia struktur. Z kolei przewlekłe i częste przeciążenia, mogą wywoływać ból na dole i na górze w tylnej części głowy. Nadmierne pochylanie głowy do przodu, długotrwałe przebywanie w jednej pozycji i podnoszenie ciężarów (np. siatek z zakupami), powoduje też nadwyrężenie mięśni kapturowych (trapezius). Nazywane są mięśniami stresowymi, ponieważ w ich strukturach gromadzi się napięcie wskutek stresu. Im więcej sytuacji stresowych, tym silniejsze napięcie, skutkujące bólem w kierunku odcinka szyjnego kręgosłupa i głowy.

Jak rozpoznać, że ból głowy pochodzi od kręgosłupa?

Ból głowy, który jest skutkiem schorzeń kręgosłupa, dotyka coraz więcej osób. Codzienny pęd, stres oraz długotrwałe przebywanie w niewłaściwej pozycji, zwiększają napięcie s strukturach mięśniowych oraz wywołują degradację krążków międzykręgowych (dysków). Jeśli ból pojawia się wskutek napięcia, pomóc mogą manualne zabiegi fizjoterapii, które rozluźniają struktury mięśniowe i usprawniają ich funkcjonowanie. Systematycznie wykonywane zabiegi zapobiegają powstawaniu bólu. Natomiast o zmianach w odcinku szyjnym lub piersiowym kręgosłupa, może świadczyć nawracający ból, który nasila się m.in. wskutek stresu lub podnoszenia ciężarów.

Ból głowy a dyskopatia szyjna

Ból głowy może być skutkiem dyskopatii szyjnej. Uwypuklające się krążki międzykręgowe, uciskają na korzenie nerwowe, unerwiające segmenty szyi, części ramion oraz elementy więzadłowe kręgosłupa. Do częstych zmian należy także spłaszczenie lordozy szyjnej. Dochodzi wtedy do  utraty fizjologicznego skrzywienia kręgosłupa w odcinku szyjnym. Lordoza to naturalne wygięcia kręgosłupa, które niwelują powstające w nim naprężenia. Wskutek spłaszczenia, krążki układają się jeden nad drugim, co osłabia amortyzację głowy i objawia się bólem.

Kręgosłup oraz przylegające tkanki  z wiekiem ulegają naturalnej degradacji. Natomiast niewłaściwa postawa i stres to czynniki, które przyspieszają ten proces i wywołują ból. Dlatego warto dbać o prawidłowe napięcie w strukturach mięśniowych, które odpowiadają za stabilizację kręgosłupa oraz ukrwienie tkanek. Pomóc mogą systematyczne zabiegi fizjoterapii manualnej.