Bóle głowy – rodzaje przyczyny i leczenie

Bóle głowy – rodzaje przyczyny i leczenie

Bóle głowy mogą być objawem wielu chorób, dlatego nie wolno ich lekceważyć. Na przykład ból w części potylicznej może świadczyć o nadciśnieniu tętniczym, które jest główną przyczyną udaru mózgu lub zawału serca. Natomiast dolegliwości bólowe po prawej lub lewej stronie głowy mogą być objawem migreny, która wprawdzie nie stanowi zagrożenia dla życia, ale utrudnia życie choremu. Jakie są rodzaje i przyczyny bólów głowy? Jak przebiega leczenie i jaką rolę pełni fizjoterapia?

 

kobieta trzyma się za głowę

 

Bóle głowy – rodzaje i przyczyny

Bóle głowy mogą być chorobą pierwotną lub objawem innych stanów chorobowych. Można je podzielić na kilka rodzajów w zależności od występowania:

Ból w tylnej części głowy – może świadczyć o nadciśnieniu tętniczym. Poza tym często jest wynikiem przeciążania lub urazów kręgosłupa.

Ból z prawej lub lewej części głowy – może pojawić się wskutek migreny oraz przeciążenia prawego lub lewego barku.

Ból w części skroniowej – może być objawem migreny, urazów głowy, ale u wielu naszych pacjentów jest skutkiem napięcia.

Ból w czołowej części głowy – często jest skutkiem migreny lub zapalenia zatok przynosowych. Objaw ten jest charakterystyczny dla bólu napięciowego.

Ból głowy można podzielić również w zależności od charakteru:

Gromadny ból głowy – występuje systematycznie w oczodołowo-skroniowej, może towarzyszyć mu łzawienie i zaczerwienienie twarzy. Dolegliwości mogą utrzymywać się nawet do 3 godzin.

Migrenowy ból – może być jednostronny lub pulsujący i utrzymuje się do 72 godzin. Pojawia się nagle u pacjentów cierpiących na migrenę bez aury. Natomiast w przypadku migreny z aurą, chorzy odczuwają: nadwrażliwością na światło, zapachy lub zaburzenia widzenia. Dolegliwości migrenowe nasilają się w trakcie wysiłku i w ciągu dnia, natomiast stają się mniej odczuwalne podczas snu lub przebywania w ciemnym pomieszczeniu.

Napięciowy ból głowy – występuje jedno – lub obustronnie. Jest pulsujący, ciągły, uciskający i o różnej intensywności. Może obejmować tylną, przednią lub całą powierzchnię głowy. Najmocniej dokucza wieczorem, gdy napięcie jest skumulowane po całym dniu.

Napięciowy ból głowy – jeden z najczęściej występujących

Napięciowy ból głowy należy do najczęściej występujących i jest ,,chorobą pierwotną”, czyli samą w sobie. Spowodowany jest poszczególnymi czynnikami:

  • przemęczeniem
  • problemami ze snem
  • przewlekłym głodem (np. w trakcie odchudzania)
  • niewłaściwą pozycją, która powoduje przewlekłe napięcie mięśni

Główną przyczyną napięciowego bólu głowy często jest przewlekły stres, który zwiększa wydzielanie kortyzolu i katecholamin. Substancje te przyspieszają tętno, podnoszą ciśnienie krwi oraz zwiększają napięcie mięśni. W ten sposób dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych w celu obniżenia ciśnienia – reakcja obronna organizmu. Taki stan powoduje dolegliwości bólowe. Napięciowe bóle głowy obejmują również: nieprawidłową pracę stawów oraz powięzi i struktur nerwowych. Mogą być spowodowane aktywnymi punktami spustowymi w okolicach szyi.

Jak leczyć napięciowy ból głowy?

Doraźnie pacjenci sięgają po leki przeciwbólowe, ale z czasem organizm się od nich uzależnia. Poza tym środki te nie usuwają przyczyny, którą jest napięcie mięśni i utrudniony przepływ krwi. Dlatego skutecznym rozwiązaniem są zabiegi fizjoterapeutyczne, które niwelują napięcie oraz przywracają prawidłowy przepływ krwi. Kluczową rolę pełnią testy diagnostyczne, które pozwalają zbadać zakres ruchowy stawów głowy, szyi oraz napięcia mięśniowego. To tzw. testy prowokacyjne, które wykrywają zbędne napięcie w strukturach mięśniowych oraz nieprawidłowości w ruchomości stawów.

U naszych pacjentów wykonujemy zabiegi manualne, odpowiednio dobrane do ich stanu. Do najczęściej stosowanych należą: terapia manualna stawów, terapia tkanek miękkich i mobilizacja nerwów. Jeżeli przyczyną bólu są aktywne punkty spustowe, to przeprowadzany jest zabieg uciskania punktów i masaż. Natomiast w przypadku nieprawidłowej ruchomości stawów stosujemy techniki manipulacji i mobilizacji, dzięki czemu pacjenci odczuwają szybką ulgę. Doskonale sprawdza się również suche igłowanie.

Bóle głowy mogą mieć wiele przyczyn, dlatego warto powiedzieć o nich lekarzowi. Natomiast w przypadku napięciowego bólu, kluczową rolę pełni fizjoterapia, która przynosi szybką ulgę. Osoby cierpiące na ten typ bólu powinny systematycznie poddawać się zabiegom, które łagodzą napięcie i zapobiegają jego nawrotom.