Niestabilność stawu kolanowego – objawy, przyczyny i leczenie

Niestabilność stawu kolanowego w uproszczeniu  to przemieszczanie lub przeskakiwanie podudzia względem uda. Najczęściej dochodzi to tego skutek urazu więzadeł, gdy uszkodzeniu ulegną struktury stabilizujące staw kolanowy. Bagatelizowanie przypadłości prowadzi z czasem do patologicznych zmian w stawie kolanowym i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jakie są objawy, przyczyny i leczenie niestabilnego stawu kolanowego?

 

uraz kolana

 

Niestabilność stawu kolanowego – przyczyny

Niestabilność stawu kolanowego powstaje w wyniku uszkodzenia więzadeł, do którego dochodzi m.in. w trakcie uprawiania sportu(a w zasadzie z braku przygotowania do uprawiania sportu). Stawy kolanowe narażone są na urazy, w wyniku których dochodzi do uszkodzenia wewnętrznych struktur. Najczęściej urazom ulegają:

 • więzadło krzyżowe przednie i tylne
 • łąkotka przyśrodkowa i boczna
 • chrząstka stawowa powierzchni stawowych oraz stawu rzepkowo-udowego

Najczęściej do urazów dochodzi podczas zbyt intensywnego wysiłku fizycznego lub brakiem odpowiedniego przygotowania przed treningiem (dot. sportowców). Ważne, aby w przypadku tego typu urazów, jak najszybciej rozpocząć leczenie. W przeciwnym razie może dojść do niestabilności stawu kolanowego i jego uszkodzenia. Istnieje 5 stopni niestabilności kolana:

 • I – najczęściej nie powoduje odczuwalnych objawów, a pacjent może normalnie chodzić
 • II – dochodzi do nieznacznej wiotkości stawu, a chory odczuwa lekki ból przy nadmiernym przeciążaniu kolana
 • III – występuje wskutek powtarzających się podwichnięć lub skręceń kolana, które powodują powstanie krwiaków. U chorego pojawia się okresowy ból, który wzmaga się podczas wysiłku fizycznego.
 • IV – to już bardziej zaawansowane stadium niestabilności stawu kolanowego, które powoduje patologiczne zmiany w jego strukturze, a chory nie jest w stanie chodzić bez kul.
 • V – powoduje całkowitą niestabilność, a chory do chodzenia musi używać kul oraz nie jest w stanie podejmować żadnej aktywności fizycznej.

W przypadku doznania silnego urazu kolana, warto jak najszybciej rozpocząć leczenie. Każdy przewlekły stan zapalny lub uraz osłabia stawy kolanowe i zwiększa ryzyko wystąpienia niestabilności i zwyrodnień stawu.

 

rentgen kolana

 

Niestabilność stawu kolanowego – objawy

Niestabilność stawu kolanowego może dawać mniej lub bardziej dokuczliwe objawy. Do najczęściej występujących należą:

 • ból, krwiaki lub wysięki
 • uczucie przeskakiwania kolana i niestabilność
 • nawracające urazy skrętne stawu kolanowego, podczas aktywności fizycznej lub chodzenia po nierównym terenie

Warto wiedzieć, że u niektórych pacjentów występuje silna kontrola mięśniowa stawu, przez co nie odczuwają silnych objawów ,,uciekającego kolana.”. Przez to schorzenie jest zaniedbywane i prowadzi z czasem do degradacji stawu kolanowego.

Niestabilność stawu kolanowego – leczenie

Niestabilność stawu kolanowego w zależności od stopnia uszkodzenia więzadeł leczona jest zachowawczo za pomocą rehabilitacji. Natomiast w cięższych przypadkach przeprowadzana jest operacja w celu rekonstrukcji uszkodzonych części więzadeł. Podczas leczenia pacjent powinien unikać przeciążania stawu kolanowego. U niektórych chorych stosowana jest orteza stabilizująca, która zapobiega ,,uciekaniu kolana”. W leczeniu niestabilności stawu kolanowego, u niektórych pacjentów stosujemy także kinesiotaping, polegający na przyklejeniu specjalnych, elastycznych taśm, które nie krępują ruchów i stabilizują staw kolanowy. Ćwiczenia natomiast mają na celu wzmocnienie i rozciąganie mięśni odpowiedzialnych za zginanie i prostowanie stawu kolanowego. Ich rodzaj i intensywność dobieramy indywidualnie do pacjenta.

Niestabilność stawu kolanowego to uraz, który dotyka osób w różnych wieku. Bagatelizowanie schorzenia prowadzi do zaostrzenia objawów i z czasem do degradacji stawu kolanowego. Dlatego w przypadku urazu należy jak najszybciej rozpocząć rehabilitację, podczas której mięśnie ulegną wzmocnieniu, a ewentualny krwiak wchłonie się szybciej.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML :

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>