Istnieje powiedzenie, że ,,sport to zdrowie”. Jest to prawdą, jeśli organizm zostanie odpowiednio przygotowany do aktywności fizycznej. Ćwiczenia z dużym obciążeniem, mogą doprowadzić do urazów mięśni i złamań zmęczeniowych. Również podczas wykonywania codziennych czynności wystarczy chwila nieuwagi, aby doprowadzić do złamania. Czy w takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest opatrunek gipsowy i unieruchomienie kończyny na wiele tygodni?

 

złamana noga

 

Czy opatrunek gipsowy przy złamaniach jest niezbędny?

Jeżeli nie istnieją przeciwwskazania lekarskie, to można wcześniej zrezygnować z opatrunku gipsowego i za pomocą ortezy oraz zabiegów rehabilitacyjnych, przyspieszyć proces gojenia. Odpowiednia fizjoterapia pozwala szybciej wrócić do sprawności ruchowej oraz minimalizuje ryzyko powikłań. Praca wisceralna z układem limfatycznym przyspiesza usuwanie obrzęku i bólu pourazowego. Ponadto zabiegi rehabilitacyjne przywracają prawidłowy zakres ruchomości stawów oraz wspomagają naturalne procesy odbudowy w uszkodzonych tkankach. Ćwiczenia wzmacniają ciało pacjenta oraz zapobiegają osłabnięciu tkanki mięśniowej w złamanej kończynie. Dlatego są zalecane również po wielotygodniowym unieruchomieniu kończyny, aby wzmocnić jej partie mięśniowe oraz przywrócić pełne funkcjonowanie stawów.

Jak szybko można zdjąć opatrunek gipsowy po złamaniu?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ tkanki w każdym organizmie regenerują się w krótszym lub dłuższym okresie. W przypadku złamań, na proces gojenia się tkanki kostnej znaczny wpływ ma jej gęstość. Dlatego warto dbać o dietę bogatą w wapń, a poza okresem letnim przyjmować suplement z witaminą D3 – niezbędną do wchłaniania wapnia. Opatrunek gipsowy w celu rozpoczęcia fizjoterapii może zostać usunięty, dopiero po konsultacji z lekarzem. Jednak w takim przypadku należy unikać przeciążania kończyny. Dlatego  naszych pacjentów instruujemy, jak mają postępować ze złamaną kończyną po zabiegach fizjoterapeutycznych.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że złamanie nie musi oznaczać unieruchomienia kończyny za pomocą opatrunku gipsowego przez wiele tygodni. Jeśli nie istnieją przeciwwskazania lekarskie, to opatrunek można wcześniej usunąć w celu stosowania zabiegów fizjoterapii. Dzięki temu złamana kość szybciej się zrośnie, a kończyna odzyska sprawność ruchową.