Współczesne zegarki nie tylko odmierzają czas, lecz także posiadają inne funkcje. Monitorują intensywność treningu, czas trwania, a nawet zliczają spalone podczas ćwiczeń kalorie. To sprawia, że wiele osób decyduje się na tego typu gadżety. Jednak czy zegarek sportowy podaje wyniki zgodne z prawdą?
Jak zegarek sportowy zlicza rzekomo spalone kalorie?
Profesjonalny zegarek sportowy, poza krokomierzem i pulsometrem, posiada funkcję liczenia spalonych kalorii. W takim ,,liczniku” zastosowanie znajdują algorytmy, które do uzyskania wyników wykorzystują: tętno, wzrost, masę ciała i płeć. Dlatego użytkownik musi indywidualnie wprowadzić wartości tych parametrów. W trakcie wysiłku fizycznego, wartości te są mnożone przez współczynnik wykonywanej aktywności. W praktyce uzyskane wyniki są przybliżone do tych, które są uzyskiwane rzeczywiście w trakcie ćwiczeń. Dlatego warto traktować zegarek sportowy jako pomocne narzędzie do zliczania spalonych kalorii. Jednocześnie trzeba być świadomym, że urządzenie to ma swoje ograniczenia. Dlatego właściwy plan treningowy i dieta są podstawą sukcesu w zachowaniu sprawności ruchowej i zdrowia.
Działanie tańszych modeli zegarków sportowych
Tani zegarek sportowy, z niższej półki prawdopodobnie mierzy intensywność treningu oraz spalane kalorie za pomocą wbudowanego akcelerometru. W praktyce oznacza to, że urządzenie uzyskuje wyniki pomiarów na podstawie ruchów nadgarstka lub zmiany położenia w 3 płaszczyznach. Takie rozwiązanie umożliwia m.in. określenie liczby wykonanych kroków oraz przemierzonego dystansu, np. podczas biegania lub Nordic Walking. Monitorowanie intensywności treningu w połączeniu z wprowadzonymi danymi (waga, wiek, itd.), pozwala w przybliżeniu obliczyć ilość spalonych kalorii.
Droższe modele zegarków sportowych są dokładniejsze
Droższe modele zegarków sportowych najczęściej posiadają wbudowany pulsometr. Urządzenie to jest zsynchronizowane ze wskaźnikiem tętna. To pozwala uzyskać dokładniejsze wyniki pomiarowe niż w przypadku akcelerometru. W zależności od modelu, pulsometry montowane są w opasce zegarka lub jako osobny element na klatce piersiowej. Drugie rozwiązanie jest dokładniejsze, ponieważ czujnik znajdujący się blisko serca, pozwala uniknąć zakłóceń pomiarowych.
Zegarek sportowy z pulsometrem podaje wartości przede wszystkim na podstawie intensywności treningu. Natomiast przebyty dystans znajduje się na drugim planie. Taki model z powodzeniem może być stosowany przez osoby uprawiające sport zawodowo lub amatorsko. Spalanie kalorii nie jest uzależnione jedynie od poziomu tętna. Proces ten zależy m.in. od typu ćwiczeń – interwałowe, siłowe lub cardio. W każdym z tych treningów, mięśnie zostają zaangażowane z różną intensywnością.
Wybierając zegarek sportowy, warto kierować się wartościami, które pobiera do obliczeń: dane personalne, tętno i prędkość oraz rodzaj uprawianej aktywności fizycznej. Trzeba pamiętać, że gadżet ten nie podaje w 100% dokładnych wyników, lecz przybliżone. Jednak pomimo tego, w znacznym stopniu może pomóc w monitorowaniu treningów.