Uszkodzenie chrząstki stawowej może mieć wiele przyczyn, ale nie wolno go bagatelizować. W przeciwnym razie może dojść do powstania nieodwracalnych zmian w strukturach stawu, które zmniejszą jego sprawność. Dlatego w przypadku wystąpienia objawów i diagnozie, warto rozpocząć rehabilitację. Jakie są dokładne symptomy zmian w chrząstce i przebieg leczenia?

 

staw kolanowy

 

Uszkodzenie chrząstki stawowej – przyczyny

Uszkodzenie chrząstki stawowej najczęściej występuje wskutek przeciążenia stawu, zaburzenia osi kończyny, osłabienia mięśniowego i mechaniki stawu. Zmiany występują także u osób wykonujących ciężką pracę fizyczną, po wypadkach komunikacyjnych lub intensywnie uprawiających sport. Uszkodzenie w większości dotyczy części przyśrodkowej (wewnętrznej) stawu kolanowego lub stawu rzepkowo-udowego. U niektórych pacjentów uszkodzenie występuje wskutek koślawości kolan – choć stosunkowo rzadko. Kolejną przyczyną jest proces degeneracyjny, czyli zużycia chrząstki, które spowodowane jest takimi czynnikami jak:

  • wiek
  • ciężka praca fizyczna
  • brak ruchu
  • mikrourazy
  • przewlekły lub powracający stan zapalny w obrębie danego stawu

Objawy uszkodzenia chrząstki stawowej

Warto pamiętać, że uszkodzenie chrząstki stawowej może być spowodowane wieloma czynnikami, a nie tylko urazem mechanicznym lub  treningiem. Dlatego w przypadku występowania poniższych objawów, należy udać się do lekarza. Należą do nich:

  • przewlekły ból w obrębie uszkodzenia chrząstki
  • obrzęk stawy i  wysięki stawowe
  • niestabilność kończyny, np. wskutek uszkodzenia chrząstki stawu kolanowego

Uszkodzenie chrząstki stawowej – leczenie

Leczenie uszkodzenia chrząstki stawowej dobierane jest do stopnia zmian w jej strukturach. W początkowym etapie zmian zwyrodnieniowych, stosowane jest leczenie zachowawcze, którego celem jest opóźnienie tego procesu. W zaawansowanym stadium konieczna może okazać się operacja. W przypadku urazu mechanicznego- leczenie jest dopasowywane odpowiednio do stopnia uszkodzenia: naderwania,  rozdarcia lub oderwania. U osób z niestabilnością kolana wskutek osłabienia mięśni, wykonywane są ćwiczenia czynne i bierne, które zwiększają stabilność stawu kolanowego. Odpowiednie zabiegi manualne zwiększają elastyczność mięśni oraz zapobiegają powstawaniu zrostów pooperacyjnych. Podczas rehabilitacji, należy unikać przeciążania stawu.

Uszkodzenie chrząstki stawowej może zostać spowodowane wieloma czynnikami, m.in. urazem podczas biegania lub wykonywania codziennych czynności. Bez względu na przyczynę, rehabilitacja pomaga zniwelować objawy oraz zapobiega powikłaniom. U osób z poważnymi urazami stawu, wskazane jest systematyczne stosowanie zabiegów fizjoterapii.