Leczenie uszkodzenia tkanek miękkich okołostawowych za pomocą ruchu jest niezbędne do odzyskania sprawności. Jednym z urządzeń stosowanych w tego typu rehabilitacji jest szyna CPM (ang. Continous passive motion).  Została wynaleziona w 1970 roku, ale do dziś jest popularna ze względu na efektywność.

 

szyna

 

Szyna CPM – właściwości

Konstrukcja szyny CPM umożliwia wykonywanie ćwiczeń biernych przez pacjenta, bez angażowania pozostałych struktur (m.in. mięśniowych). Szyna CPM wykorzystywana jest do utrzymania lub poprawy zakresu ruchomości w stawie, w którym doszło do zmian patologicznych (np. po złamaniach, zerwaniu więzadeł okołostawowych itp.).W zależności od stopnia urazu, pacjenci wymagają wykonywania ćwiczeń o różnej intensywności. U niektórych stosowane są powolne ruchy kończyny do momentu powstania oporu, a u innych bardziej dynamiczne. Szyna CPM pozwala utrzymać odpowiedni tor ruchu kończyny, co jest szczególnie istotne po zabiegach chirurgicznych oraz poważnych urazach. Niewielka waga i rozmiary, pozwalają swobodnie przenosić urządzenie, co jest szczególne ważne w fizjoterapii prowadzonej w szpitalach lub warunkach domowych.

Rodzaje szyny CPM i ćwiczenia

Istnieją różne rodzaje szyn CPM, które różnią się konstrukcją i przeznaczeniem. Do często stosowanych należą szyny do usprawniania stawu kolanowego i biodrowego, stawów skokowych oraz ramiennych. W niektórych przypadkach ćwiczenia z szyną CPM można stosować już w pierwszej dobie po zabiegu chirurgicznym. To pozwala uniknąć obrzęku, ponieważ usprawnia się krążenie krwi i limfy. Urządzenie umożliwia wykonywanie ruchów pacjentom, którzy długotrwale przebywają w łóżku. Systematyczne ćwiczenia zapobiegają zastojom krwi, odleżynom oraz przykurczom stawowym. Pierwsze ćwiczenia bierne są wykonywane w niewielkim zakresie ruchowym, który jest stopniowo zwiększany o 5-10 stopni. Należy pamiętać, aby wykonywany ruch był bezbólowy lub do granicy bólu. Sesję można wykonywać kilka razy dziennie – w zależności od stanu pacjenta.

Szyna CPM – przeciwwskazania do stosowania

Pomimo wielu zalet, szyna CPM nie może być stosowana w każdym przypadku. Należą do nich:

  • ostre stany zapalne stawów i tkanek okołostawowych
  • infekcje wywołujące gorączkę
  • problemy ze zrastaniem kości po złamaniach
  • rany tkanek pourazowe lub po operacji w obrębie ćwiczonego odcinka ciała

Szyna CPM pozwala wykonywać ćwiczenia bez nadmiernego wysiłku. Dlatego to jedno z urządzeń, często wykorzystywanych z terapii manualnej po ciężkich urazach lub zabiegach chirurgicznych.