Codzienne życie w pędzie, problemy oraz obowiązki powodują, że większość osób żyje w stresie. Taki stan negatywie wpływa na stan organizmu. Przewlekłe napięcie oraz wysiłek fizyczny mogą wywołać niedobór magnezu. Dodatkowo dieta uboga w odpowiednie składniki odżywcze potęguje deficyt tego pierwiastka. Jednym z objawów niedoboru są bolesne skurcze mięśni (zwłaszcza skurcze łydek w nocy). Suplementacja magnezu usuwa i zapobiega tym skutkom. Co warto wiedzieć?

 

skurcz łydki

 

Niedobór magnezu i bolesne skurcze mięśni

Bolesne skurcze mięśni, oprócz drżenia powiek i bólów głowy są częstym objawem niedoboru magnezu. Skurcz, czy też kurcz to mimowolne, silne i nagłe skurczenie się długości włókien mięśniowych. Dlatego magnez, wapń i potas to kluczowe pierwiastki, które wpływają na prawidłową pracę układu mięśniowego ( magnez jest pierwiastkiem odpowiedzialnym za pracę pompy sodowo-potasowej). Warto pamiętać, że ich niedobór może zaburzać pracę mięśnia sercowego. Magnez jest niezbędny do prawidłowego napięcia, zarówno mięśni szkieletowych, jak i mięśni wchodzących w skład organów zewnętrznych.

Skurcz mięśni najczęściej jest szybki i pojawia się mimowolnie. Częstotliwość może nasilać się po wysiłku fizycznym, podczas którego organizm traci elektrolity – m.in. potas i magnez. Dlatego osoby uprawiające sport amatorsko i zawodowo, powinny w szczególności dbać o odpowiednie stężenie tych pierwiastków w organizmie. Szczególnie bolesne są skurcze łydek, które mogą utrzymywać się nawet przez kilka minut. Natomiast w celu rozluźnienia, napięte mięśnie trzeba rozmasować. Dlatego ważna jest zdrowa dieta, w której powinny znaleźć się: żółte sery, orzechy, kakao, gorzka czekolada, banany oraz produkty pełnoziarniste. Natomiast w przypadku diety ubogiej w te składniki, można stosować suplementację magnezu.

Prawidłowa suplementacja magnezu

Zdrowa dieta to podstawa właściwego odżywiania organizmu. Jednak u niektórych osób, spożywanie wartościowych posiłków nie wystarcza. Dlatego konieczna jest suplementacja magnezu. W obecnych czasach przemysł spożywczy rozwija się bardziej w kierunku ilości niż jakości. To powoduje, że produkty spożywcze posiadają coraz mniejsze stężenie witamin i minerałów, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dlatego niekiedy przyjmowanie suplementów staje się koniecznością, aby zapobiegać ich niedoborom. Oczywiście, dzienne zapotrzebowanie na magnez może różnić się u różnych osób, zależnie to od stylu życia,
nawodnienia, aktywności fizycznej, ilości wypitych płynów diuretycznych (kawa, herbata, zioła moczopędne) czy też potliwości.

Jak przyjmować magnez? Warto przyjmować magnez z witaminą B6, ponieważ zwiększa jego wchłanialność. Można stosować 2 oddzielne suplementy z tymi składnikami lub zakupić 2 w 1. Warto zwrócić uwagę, aby w składzie znajdowało się jak najwyższe stężenie magnezu, a nie sztucznych substancji. Przed rozpoczęciem suplementacji, należy zapoznać się z dawkowaniem podanym na ulotce – zgodnie z zaleceniami producenta. Nie należy przekraczać podanych dawek.