Poranna gimnastyka pozytywnie wpływa na ciało i umysł. Ćwiczenia można wykonywać codziennie po kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt minut – w zależności od potrzeb. Takie trening może być przyjemny i dodawać energii na cały dzień. Jakie jeszcze korzyści niesie za sobą codzienne uprawianie porannej gimnastyki?

 

kobieta ćwiczy

 

Poranna gimnastyka – jak ją bezpiecznie wykonywać?

Poranna gimnastyka pozwala przygotować ciało do aktywności w ciągu dnia. Warto wykonywać ćwiczenia rozciągające mięśnie, ścięgna, kręgosłup i stawy, aby zapobiegać urazom. Nie wolno przesadzać z siłą i zakresem rozciągania, aby nie nabawić się kontuzji. Po przebudzeniu można rozciągać się na łóżku, delikatnie napiąć mięśnie i potem je rozluźnić. Po tym czasie można przejść do właściwych ćwiczeń fizycznych, które warto wybrać odpowiednio do swoich potrzeb.

Jakie są zalety porannej gimnastyki?

Systematyczna poranna gimnastyka niesie za sobą wiele zalet dla ciała i ,,ducha”. Wzmacnia mięśnie, ścięgna i stawy oraz zwiększa ich elastyczność. Odpowiednie rozciąganie i napinanie poszczególnych partii mięśni, niweluje napięcie oraz poprawia ukrwienie tkanek. Stawy i ścięgna stają się bardziej rozciągnięte oraz  odporniejsze na urazy. Poranne ćwiczenia pobudzają krążenie i dotleniają organizm. Poza tym, aktywność fizyczna po przebudzeniu, przynosi wiele innych korzyści.

Lepszy nastrój i energia

Aktywność fizyczna sprawia, że mózg produkuje więcej hormonów szczęścia, czyli dopaminy i serotoniny. Okazuje się, że odpowiednie ćwiczenia dodają więcej energii niż poranny kubek kawy. Dzięki temu zwiększa się wydolność fizyczna, a umysł staje się sprawniejszy. Oczywiście osoby, dla których kawa jest rytuałem, nie powinny z niej rezygnować.

Lepsza jakość snu

Poranna gimnastyka poprawia także jakość snu. Wysiłek fizyczny z rana zwiększa wydajność organizmu i mózgu na cały dzień. Warto pamiętać, że ćwiczenia fizyczne po południu lub wieczorem, mogą utrudniać zasypianie. Z tego względu wiele osób ćwiczy w godzinach porannych lub popołudniowych. Lepsze dotlenienie organizmu, poprawia jakość snu.

Mniejszy stres

W ciągu dnia w tkankach mięśniowych i ścięgnach gromadzi się napięcie. Organizm często nie jest w stanie samoistnie go zniwelować, przez co utrzymuje się ono w ciągu nocy podczas snu. Skutkiem takiego stanu są bóle, m.in. kręgosłupa, głowy, itd. Aktywność fizyczna pozwala pozbyć się napięcia oraz nagromadzonego kortyzolu, czyli hormonu stresu, który negatywnie wpływa na układ krążenia, a także na funkcjonowanie mózgu.

Obniżenie ciśnienia krwi

Przewlekłe napięcie, często powoduje wzrost ciśnienia krwi, które może doprowadzić do zawału serca lub udaru mózgu. Natomiast systematycznie wykonywane ćwiczenia z rana, nie tylko niwelują napięcie, lecz także usprawniają krążenie. Dzięki temu obniża się ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów żylnych. Wysiłek fizyczny poprawia pracę przemiany materii, co pozytywnie wpływa na sylwetkę.

Poranna gimnastyka pozytywnie wpływa na wszystkie tkanki w organizmie oraz na pracę mózgu. Warto wybrać ulubiony zestaw ćwiczeń, aby wykonywać je z przyjemnością. To sprawi, że poranny trening stanie się rytuałem, który pozytywnie wpłynie na zdrowie.