Skręcenie to uraz w którym dochodzi do przekroczenia fizjologicznego zakresu ruchu w stawie. Niestabilność stawu skokowego to problem, który uniemożliwia wykonywanie wielu codziennych czynności. Pacjenci mają problemy z chodzeniem oraz podnoszeniem ciężkich przedmiotów, np. toreb z zakupami. Dlatego w przypadku wystąpienia objawów, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Jakie są oznaki niestabilności stawu skokowego i na czym polega rehabilitacja?

 

staw skokowy

 

Niestabilność stawu skokowego – przyczyny

Niestabilność stawu skokowego wynika z przebytego urazu. Jednym z nich jest popularne ,,skręcenie kostki”, do którego dochodzi wskutek ześlizgnięcia stopy podczas poruszania się np. po schodach. Do urazów stawu skokowego dochodzi również podczas podskoków, np. w trakcie gry w piłkę nożną. Bez względu na stopień urazu, powstaje uszkodzenie mechanoreceptorów torebki stawowej i ścięgien, a nawet włókien nerwu strzałkowego. Taki stan często prowadzi do niestabilności stawu.  Warto pamiętać, że każdy uraz stawów należy leczyć do uzyskania efektu pełnej regeneracji. W przeciwnym razie staw staje się podatny na ponowne urazy i niestabilność.

Objawy niestabilności stawu skokowego

Charakterystycznym objawem niestabilności stawu skokowego jest tzw. ,, złe tąpnięcie stopą”, podczas chodzenia po nierównej powierzchni lub podnoszenia ciężkich przedmiotów.  Z kolei pozostałymi symptomami schorzenia są:

  • silny, ostry ból i tkliwość- występują w obrębie stawu skokowego, stopy i kolana wskutek wysiłku fizycznego
  • uczucie drętwienia palców w kończynie po urazie – najczęściej wynika z uszkodzenia nerwu strzałkowego
  • obrzęk – pojawia się wskutek uraz skrętnego, do którego może dojść w efekcie niestabilności
  • zmniejszona ruchomość stawu

Niestabilność stawu skokowego – leczenie

Postępowanie fizjoterapeutyczne uzależnione jest od stopnia uszkodzenia więzadeł oraz nasilenia dolegliwości. W leczeniu niestabilności stawu skokowego dobre efekty przynosi rehabilitacja.

Obejmuje ona zabiegi z zakresu terapii manualnej oraz inne czynności, które likwidują ból, obrzęk i tkliwość. Do często stosowanych należą:

  • masaż tkanek miękkich
  • suche igłowanie
  • terapia więzadeł stawu skokowego
  • kinesiotaping
  • mobilizacje stawowe

Ćwiczenia stawu skokowego – pozwalają przywrócić stabilność stawu oraz prawidłowe zakresy ruchów. Wzmacniają mięśnie odpowiedzialne za funkcjonowanie stawu, dzięki czemu pacjent szybciej odzyskuje sprawność. Do stosowanych zabiegów należą:

Ważny jest również instruktaż dla pacjenta.

Niestabilność stawu skokowego wymaga szybkiego rozpoczęcia rehabilitacji, aby nie dopuścić do powstania trwałych uszkodzeń struktur. Zabiegi są dobierane indywidualnie do stanu stawu oraz objawów niestabilności. Poza tym, schorzenie uniemożliwia prawidłowe chodzenie, co z kolei wywołuje przeciążenia kręgosłupa oraz drugiej kończyny. Taki przewlekły stan może doprowadzić do wady postawy.