Trening propriocepcji, często wykorzystywany jest w rehabilitacji pourazowej. Odpowiednie ćwiczenia zwiększają sprawność ruchową oraz pozytywnie wpływają na koordynację ruchową. Poprawiają czucie głębokie, przez co pacjent ma większą świadomość, w jakiej pozycji znajdują się jego części ciała w danym momencie. Dzięki temu może dopasować pozycję do warunków, w których się znajduje, np. podczas chodzenia po pochyłej powierzchni. 

 

piłka do cwiczeń

 

Receptory nerwowe (proprioreceptory) znajdujące się w mięśniach, stawach, więzadłach okalających dany staw, mają zdolność wychwytywania zmian zachodzących wokół i przesyłają tę informację do mózgu. Mózg wysyła informację zwrotną do mięśni, mówiącą, czy mają się skurczyć, czy rozluźnić w celu osiągnięcia pożądanego ruchu. Dzieje się to tak szybko, że często rozważa się to w ramach refleksu niż reakcji.

Na czym polega trening propriocepcji?

Trening propriocepcji, inaczej trening czucia głębokiego można wykonywać z użyciem różnego rodzaju urządzeń m.in. specjalnych taśm do ćwiczeń –  mini bands. Odpowiednie ćwiczenia poprawiają koordynację ruchową oraz wzmacniają mięśnie. Dobre efekty przynosi także trening z wykorzystaniem piłki gimnastycznej. Ćwiczenia są proste, dlatego mogą je wykonywać dzieci i dorośli, nawet w starszym wieku – w zależności od sprawności fizycznej. Ćwiczenie z użyciem piłki można wykonać następująco: należy usiąść na piłce, a następnie powoli unosić stopy, naprzemiennie po kilka razy.

Można także wykonać rolowanie miednicy. Inne ćwiczenie polega na położeniu się brzuchu (na piłce) i naprzemiennym unoszeniu lewej ręki z prawą nogą oraz odwrotnie. Trening propriocepcji polega też na ćwiczeniu zmysłu równowagi, przez chodzenie z woreczkiem na głowie wzdłuż prostej linii. Ćwiczenia balansu mogą nauczyć ciało i mózg, jak kontrolować pozycję ciała. 

Dlaczego warto wykonywać trening propriocepcji?

U osób z zaburzoną propriocepcją, czyli czuciem głębokim, system nerwowy nie przekazuje do mózgu odpowiednich informacji. Impulsy w takim przypadku mogą być zbyt silne lub za słabe. To powoduje, że pacjent nie może prawidłowo funkcjonować, ponieważ występuje niewłaściwa koordynacja ruchowa oraz zaburzenia równowagi. Taki stan, trwający przez dłuższy czas prowadzi do zaniku wzorców ruchowych i w efekcie do problemów w codziennym funkcjonowaniu. Prawidłowe czucie głębokie jest podstawą koordynacji ruchowo-wzrokowej. Zaburzenia propriocepcji mogą być spowodowane m.in. przez:

  • urazy: mięśni, kości, ścięgien, więzadeł oraz stawów, które wywołują upośledzenie funkcjonowania nerwów
  • urazy mózgu oraz móżdżku

Przed rozpoczęciem treningu propriocepcji należy przeprowadzić diagnostykę, aby dopasować odpowiednie ćwiczenia. U naszych pacjentów, dobieramy je indywidualnie