Masaż tajski jest jedną z najpopularniejszych technik masażu powstałą około 2500 lat temu, z
której chętnie korzystają osoby na całym świecie. Zwolennicy masażu tajskiego, wskazują na jego liczne właściwości zdrowotne. Dlatego wiele osób decyduje się na taki manualny zabieg. Prawdą jest, że masaż tajski działa relaksująco na ciało i pozytywnie wpływa na ,,ducha”. Jednak czy rzeczywiście może pomóc na dolegliwości zdrowotne?

 

masaż tajski

 

Na czym polega masaż tajski?

Masaż tajski opiera się na teorii, że w ciele człowieka krąży powietrze, tzw. „lom”. Zostają ono wchłonięte przez płuca podczas procesu oddychania, a następnie wędruje po całym organizmie przez kanały nazywane „sen” (z tajskiego – linia). Zgodnie z teorią, w ludzkim organizmie znajduje się, aż 72 tysiące takich kanałów. Podczas masażu tajskiego, ,,seny” są uciskane i rozciągane. To sprawia, że cząsteczki powietrza mogą swobodnie przepływać po całym ciele. Specjaliści uważają, że najwięcej ,,senów” znajduje się w okolicy pępka, z której rozciągają się aż do ust. Z tego względu niektórzy masażyści zaczynają od brzucha i kończą na głowie. Jednak nie jest to regułą, ponieważ udrażnianie kanalików może przebiegać w różnych kierunkach. Masaż tajski to połączenie elementów akupresury, jogi pasywnej, medytacji oraz rozciągania.

Jak wykonuje się masaż tajski?

Masaż tajski może być wykonywany z użyciem olejków eterycznych (aromaterapia może działać pobudzająco, wyciszająco czy antydepresyjnie) lub na sucho. Osoba masowana ubrana jest w luźne ubrania lub jednorazową bieliznę – jeśli używa się olejków eterycznych. Ważna jest też atmosfera, która wpływa na rozluźnienie. Do jej stworzenia, często używane są specjalne świece zapachowe oraz muzyka relaksacyjna. Masażysta rozciąga i ugniata poszczególne partie ciała pacjenta. Ucisk i rozciąganie tkanek muszą przebiegać z odpowiednią siłą, aby udrożnić „seny”. Każdy ruch wykonywany jest zgodnie z ich przebiegiem oraz odpowiednio do kierunku przepływu cząsteczek powietrza, czyli ,,lomów”. Osoba masowana musi zmieniać pozycję ciała, zgodnie ze wskazaniami masażysty, np. położyć się na plecach, na boku lub usiąść, co zaczerpnięte jest z asan jogi.

Rodzaje masażu tajskiego

Masaż tajski wykonywany jest w kilku wariantach oraz obejmuje wybrane partie ciała, w zależności od potrzeby:

  • Klasyczny – wykonywany bez użycia olejków eterycznych, jest połączeniem klasycznego masażu oraz jogi pasywnej. Wspomaga działanie układu limfatycznego, rozluźnia mięśnie i ścięgna oraz pomaga wyciszyć umysł.
  • Masaż tajski z olejkami eterycznymi- masowane partie ciała pacjenta są nawilżane olejkami aromatycznymi (np. z lawendy). Taki masaż pozytywnie wpływa na układ krążenia i nerwowy oraz na wygląd skóry. Udrażnia pory, przez co tkanka skórna szybciej się oczyszcza.
  • Masaż stemplami ziołowymi – masażysta używa specjalnych torebek wypełnionych ziołami o działaniu leczniczym. W zależności od potrzeb, używa się ziół o działaniu: przeciwzapalnym, rozluźniającym, przeciwbólowym lub antyseptycznym.
  • Tajski masaż stóp – to masaż relaksacyjny i zdrowotny. Polega na uciskaniu odpowiednich punktów, znajdujących się na stopach, kostkach oraz łydkach. Stymulacja odpowiednich punktów wpływa na funkcjonowanie narządów wewnętrznych, reguluje pracę układu hormonalnego i krążenia.
  • Masaż ramion, pleców i głowy – rozluźnia napięcie w górnych partiach ciała i pozwala usunąć ból kręgosłupa. Stymuluje krążenie w skórze głowy, przez co pozytywnie wpływa na wygląd włosów. W przypadku dolegliwości bólowych, masażysta może wykorzystać maść rozgrzewającą.

Przeciwwskazaniami do wykonania masażu tajskiego są:

  • Ciąża
  • Choroby układy krążenia, nerwowego i kostnego
  • Choroba wrzodowa
  • Nowotwory
  • Zmiany skórne
  • Intensywna menstruacja

Masaż tajski pozwala rozluźnić ciało i pozytywnie wpływa na samopoczucie. Systematycznie stosowany może wspomagać leczenie depresji oraz nerwic, wynikających z przewlekłego napięcia. Uwalnia napięcie z mięśni i ścięgien, co pozwala zniwelować ból.