Systematyczne ćwiczenia jogi doskonale wpływają na ciało i psychikę, a co za tym idzie na zdrowie. Joga nie tylko pozwala rozluźnić umysł, lecz także uwalnia napięcie mięśniowe, co przekłada się na lepsze funkcjonowanie organizmu. Jakie dokładnie korzyści można uzyskać przez jej praktykowanie?

 

joga

 

Pozytywny wpływ jogi na kręgosłup i ciało

Prawidłowo i systematycznie wykonywane ćwiczenia jogi, pozytywnie wpływają na kręgosłup oraz układ ruchowy. Łączą izometryczne napięcie mięśni z ich rozciąganiem, wydłużają kręgosłup przez czynną pracę mięśni, likwidują ich przykurcze oraz zapewniają prawidłową ruchomość stawów. Rozciąganie kręgosłupa sprawia, że krążki międzykręgowe (potocznie nazywane dyskami), stają się odciążone. Dzięki temu napływa do nich więcej substancji odżywczych i szybciej się regenerują.

Pozycje jogi polegające na skrętach ciała, poprawiają ruchomość kręgosłupa i aktywują do pracy krótkie mięśnie grzbietu oraz brzucha. Odpowiednio wykonywane ruchy i napinanie mięśni, wywołuje efekt masażu narządów wewnętrznych. Joga zwiększa ukrwienie tkanek, dzięki czemu komórki stają się lepiej dotlenione i odżywione. Dzięki temu organizm szybciej się regeneruje. Ćwiczenia rozciągające zwiększają elastyczność mięśni, ścięgien oraz więzadeł,  przez co stają się mniej podatne na urazy. Systematycznie praktykowana joga pozwala uniknąć powikłań zdrowotnych, wskutek siedzącego trybu życia (np. zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa).

Joga receptą na relaks i uspokojenie umysłu

Systematycznie wykonywane ćwiczenia jogi, aktywują układ współczulny układu nerwowego. Dzięki temu dochodzi do wzrostu poziomu adrenaliny. Serce zaczyna szybciej bić, wzrasta ciśnienie krwi, a oddech przyspiesza się. To prowadzi do zmniejszenia poziomu hormonów stresu i w efekcie do rozluźnienia. Sesję jogi należy zakończyć relaksacyjną pozycją ciała, aby uspokoić układ krążenia oraz uwolnić napięcie.

Wpływ jogi na metabolizm i oczyszczanie organizmu

Ćwiczenia jogi dotleniają organizm, dzięki czemu wzmacnia się jego odporność. Natomiast pozycje wywołujące masaż narządów wewnętrznych, przyspieszają metabolizm. Dlatego joga może być sposobem na oczyszczenie organizmu, ponieważ sprawna przemiana materii, zapewnia optymalne odprowadzanie toksyn. Dzięki temu m.in. poprawia się stan skóry, a cellulit staje się mniej widoczny.

Joga w leczeniu wielu chorób

Systematycznie wykonywane ćwiczenia jogi usprawniają wiele procesów w organizmie, dzięki czemu mogą pomóc w leczeniu wielu chorób. Dotleniony i oczyszczony organizm szybciej się regeneruje. T sprawia, że joga może przyspieszać leczenie chorób układu krążenia, np. nadciśnienia tętniczego, dusznicy bolesnej, itd. Prawidłowe dotlenienie organizmu, zapobiega nowotworom oraz wspomaga ich leczenie. Ponadto, ćwiczenia pomagają pozbyć się bólu pleców i karku oraz niwelują skutki reumatyzmu.

Joga poza właściwościami zdrowotnymi, wpływa również na psychikę. Umysł po ćwiczeniach staje się rozluźniony, a człowiek uczy się ,,bycia tu i teraz”. To z kolei wzmacnia koncentrację, która przekłada się na pozostałe aspekty życia.