
Kolano biegacza – przyczyny występowania
Kolano biegacza – objawy występowania
- powracające obrzęki kolana po wysiłku fizycznym
- uczucie tzw. przeskakiwania w kolanie
- zmniejszenie zakresu ruchu stawu kolanowego
Nawracający ból kolana wymaga konsultacji z ortopedą, który zbada przyczynę i zdecyduje o dalszym leczeniu. W przeciwnym razie może dojść do trwałych zmian, które utrudnią codzienne funkcjonowanie.
Leczenie i rehabilitacja kolana biegacza
Kolano biegacza leczone jest zgodnie ze wskazaniami lekarza. Zależy od stopnia uszkodzenia struktur, które określa przez wykonanie badania USG, RTG lub artroskopii diagnostycznej. W celu złagodzenia bólu i obrzęku, stosowane są środki przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz przyspieszające regenerację chrząstki stawowej. Pomóc może także krioterapia i jonoforeza, ale kluczową rolę pełnią zabiegi manualne oraz kinesiotaping. Rehabilitacja podzielona jest na kilka etapów. W pierwszym wykonywane są ćwiczenia izometryczne, których celem jest wzmocnienie oraz zwiększenie elastyczności mięśni . W kolejnym etapie wykonywane są ćwiczenia oporowe, których celem jest zwiększenie wytrzymałości mięśni oraz stabilności stawu kolanowego.
Kolano biegacza to uraz, który często występuje u osób uprawiających sport lub wykonujących pracę fizyczną. Nadmierne przeciążenie struktur pasma biodrowo – piszczelowego oraz brak odpowiedniej regeneracji, powodują uszkodzenia. Pojawia się ból, a z czasem obrzęk. Dlatego warto jak najwcześniej zgłosić się do lekarza i rozpocząć rehabilitację, aby zregenerować uszkodzone tkanki oraz odzyskać sprawność ruchową.