Urazy, ciężka praca lub treningi fizyczne, często wywołują przeciążenie struktur. W takich przypadkach dochodzi do nieprawidłowości w tkankach, przez co pojawia się ból. Wiele osób przyjmuje środki przeciwbólowe lub stosuje maści i żele, ale bez trwałego efekty. W takich przypadkach może pomóc masaż mięśniowo – powięziowy. Na czym polega i jakie efekty pozwala uzyskać?

 

masaż powięziowy

 

Na czym polega masaż mięśniowo  – powięziowy?

Masaż mięśniowo  – powięziowy przynosi dobre efekty u osób w każdym wieku. Ten rodzaj zabiegów manualnych,, stosowany jest w przypadku osób cierpiących na ostry i nagły, jak również przewlekły ból. Struktury powięziowe i mięśniowe, wskutek przeciążenia (np. treningów) „sklejają się ze sobą”. To powoduje znaczne ograniczenie zakresu ruchowego danej partii ciała oraz wywołuje stan zapalny. W wyniku tego pojawia się ból, który ma charakter ostry, zwłaszcza podczas wysiłku fizycznego lub przewlekły, utrzymujący się nawet w stanie spoczynku. Celem wykonywania masażu jest rozerwanie sklejonych struktur mięśniowych i powięziowych oraz przywrócenie elastyczności.

W jakich schorzeniach pomaga masaż mięśniowo – powięziowy?

Masaż mięśniowo – powięziowy stosowany jest głównie w leczeniu schorzeń układu ruchu. Przynosi również efekty w usuwaniu takich dolegliwości jak:

  • stany zapalne stawów oraz innych struktur
  • bóle kręgosłupa
  • przewlekłe bóle (łokieć tenisisty lub rwa kulszowa)
  • powracające migreny
  • zaburzenia napięcia mięśni
  • obrzęki
  • bóle żołądka
  • zaparcia

Efekty wykonywania masażu mięśniowo – powięziowego

Masaż mięśniowo – powięziowy może pomóc zniwelować różne dolegliwości układu ruchu, u pacjentów w każdym wieku. Taśmy powięziowe, które łączą różne struktury mogą powodować, że ból odczuwany w danym obrębie ciała, może mieć źródło w innym miejscu. Jednym z przykładów jest ból kolana, z którym zgłaszają się do nas pacjenci. W wielu przypadkach jego źródło leży w nieprawidłowym ustawieniu miednicy i biodra. Ciekawostką jest fakt, że bóle stawu skroniowo – żuchwowego mogą być skutkiem skrywanej złości, stresu. Podobnie jest z innymi partiami ciała.

Masaż mięśniowo – powięziowy może być stosowany u osób, które odczuwają ból w obrębie układu ruchu. Odpowiednie techniki masażu doskonale rozdzielają „sklejone” struktury oraz przywracają utraconą elastyczność tkanek. To sprawia, że mięśnie, stawy oraz inne struktury lepiej funkcjonują, a dolegliwości bólowe często zanikają.