Hipotonia mięśniowa to obniżone napięcie mięśniowe. Charakterystycznym objawem jest zmniejszony opór na bierne przesuwanie kończyny. Schorzenie występuje u osób w różnym wieku, a jego przyczyny nie zostały do końca ustalone. Pewne jest natomiast, że w przypadku hipotonii, układ mięśniowy i nerwowy nie współpracuje ze sobą.

 

obniżone napięcie mięśniowe

 

Przyczyny hipotonii mięśniowej

Hipotonia mięśniowa wywołuje przewlekle i zbyt niskie napięcie tkanki mięśniowej. Każdy prawidłowo funkcjonujący mięsień, posiada stopień napięcia – to tak zwany  tonus mięśniowy. Natomiast wskutek działania niektórych czynników, napięcie zostaje znacznie osłabione, przez co mięśnie stają się wiotkie. Taki stan może być skutkiem:

  • uszkodzenia ciągłości łuku odruchowego, która jest niezbędne do utrzymania prawidłowego napięcia w mięśniach,
  • zmniejszenia dopływu bodźców, które torują lub zwiększają dopływ pobudzeń hamujących z wyższych ośrodków układu nerwowego,
  • chorób układu mięśniowego.

Schorzenie może występować wraz z innymi schorzeniami, np.: rdzeniowy zanik mięśni, neuropatie lub miopatie.

Hipotonia mięśniowa – objawy schorzenia

Hipotonia mięśniowa dzieli się na 3 typy obniżonego napięcia mięśniowego. Należą do nich:

  • Typ łagodny – objawia się obniżonym napięciem mięśni, występującym głównie w tułowiu. U pacjenta występuje także niedostateczna stabilizacja centralna.
  • Typ umiarkowany – charakteryzuje się obniżonym napięciem mięśniowym w tułowiu oraz obręczy ciała. U pacjenta występują także zaburzenia postawy. W trakcie biernych ruchów części proksymalnych kończyn, opór nie występuje.
  • Typ ciężki – objawia się wyraźnym zmniejszeniem zakresu ruchu czynnego. Dochodzi do obniżenia przeciwstawienia się sile grawitacji.

Hipotonia mięśniowa – leczenie

Leczenie hipotonii zależy od historii choroby i stanu pacjenta. Natomiast w celu usprawniania układu ruchowego, niezbędna jest rehabilitacja. Stosowane są metody neurorozwojowe, których celem jest usprawnianie układu ruchowego : metodę Bobath, Vojty oraz PNF. Stosowane są również ćwiczenia fizjoterapeutyczne, których celem jest zwiększenie siły i wytrzymałości mięśni. W niektórych przypadkach pacjenci noszą specjalne ortezy, których celem jest utrzymywanie prawidłowej postawy ciała i stabilizacja kręgosłupa.

Hipotonia powinna zostać jak najprędzej zdiagnozowana, a pacjent powinien rozpocząć fizjoterapię. Zabiegi manualne chronią mięśnie przed zanikiem oraz wzmacniają układ mięśniowy. Im wcześniej rozpoczęta rehabilitacja, tym większe szanse pacjenta na odzyskanie sprawności ruchowej.