Gua Sha jest zabiegiem, który od najdawniejszych czasów był stosowany w medycynie chińskiej. W trakcie zabiegu skóra poddawana jest skrobaniu z użyciem twardych płytek lub rogów do momentu powstania zaczerwienienia, a nawet niewielkich siniaków. Nazwa metody wywodzi się z dwóch słów: skrobać” (gua) oraz „czerwona wysypka” (sha). W jakich przypadkach może zostać zastosowana ta terapia oraz jakie efekty pozwala uzyskać?

 

gua sha masaż

 

Gua Sha – przyrządy do wykonywania zabiegu

Przyrządy do Gua Sha mogą nieco różnić się kształtem oraz materiałem, z którego są wykonane, ale ich cechą wspólną jest odpowiednia twardość oraz zaokrąglone krawędzie, które zapobiegają uszkodzeniu skóry. Do najczęściej stosowanych należą płytki z baraniego lub bawolego rogu, a także z jadeitu. Płytki trójkątne lub prostokątne posiadają proste, profilowane lub karbowane krawędzie. Przyrządy o małych rozmiarach są stosowane do masażu twarzy, natomiast większe do masażu dużych partii ciała, np. pleców. Kolejnymi akcesoriami, które znajdują zastosowanie w masażu są kompletne rogi oraz grzebienie. 

Gua Sha – wpływ na zdrowie

Masaż Gua Sha może pozytywnie wpływać na zdrowie. Dlatego znajduje zastosowanie w zwalczaniu takich dolegliwości jak:

  • przewlekłe bóle mięśni
  • bóle kostno – stawowe
  • przewlekłe napięcie mięśni
  • wyziębienie organizmu
  • podwyższona temperatura ciała
  • zesztywnienie mięśni
  • skrzepy i obrzęki
  • migrenowe bóle głowy

Prawidłowo przeprowadzony masaż rozszerza naczynka krwionośne, dzięki czemu usprawnia krążenie krwi i limfy. Ponadto wspomaga usuwanie toksyn z organizmu oraz powoduje rozluźnienie mięśni. Działa rozgrzewająco na organizm, dlatego można go stosować przy nadmiernym wychłodzeniu. Pozytywnie wpływa również na likwidację wielu infekcji, ponieważ wzmacnia układ odpornościowy. Celem masażu jest pobudzenie wybranych punktów akupunkturowych, dzięki czemu następuje usprawnienie przepływu energii.

Jak przebiega masaż Gua Sha?

Przed rozpoczęciem masażu, ciało pacjenta zostaje natłuszczone specjalnym olejkiem, a następnie rozluźnione i rozgrzane za pomocą masażu klasycznego. W późniejszym etapie wykonuje się szybkie pocieranie wybranych miejsc płytką – zgodnie z kierunkami przepływu energii Qi przez meridiany. Skrobanie poszczególnych partii ciała trwa maksymalnie 30 minut. Naturalnym zjawiskiem w trakcie masażu jest lekki ból lub pieczenie skóry. Jednak pacjent po kilku minutach zaczyna odczuwać przyjemne ciepło oraz rozluźnienie.  W trakcie takiej stymulacji płytką wybranych partii ciała, dochodzi do podrażnień w tkance podskórnej. Po masażu często występują siniaki – podobnie jak po stawianiu baniek. W zależności od organizmu, ból najczęściej ustępuje po upływie 24 godzin, a podrażnienie zanika po kilku dniach.

Masaż Gua Sha może korzystnie wpłynąć na organizm, jeśli zostanie prawidłowo wykonany. Należy unikać kąpieli bezpośrednio po zabiegu, aby nie podrażniać dodatkowo skóry. Ponadto kolejny dzień, warto przeznaczyć na odpoczynek, aby organizm zaczął się regenerować.