Drabinka gimnastyczna to znakomity przyrząd, który cieszy się coraz większą popularnością. Łatwy montaż oraz możliwość rozbudowania o dodatkowe elementy sprawia, że można trenować całe ciało. Jakie zalety płyną z ćwiczeń wykonywanych na drabinkach gimnastycznych i dla kogo są przeznaczone?

drabinka gimnastyczna

Do jakich ćwiczeń służą drabinka gimnastyczna?

W obecnych czasach wiele osób zmaga się z bólem, który często wynika z siedzącego trybu życia. Długotrwałe przebywanie w jednej pozycji i garbienie się, zaburza napięcie w mięśniach. Z czasem taki stan wywołuje ból oraz wady postawy. Wiele można przeczytać o zdrowym stylu życia (również potrzebie aktywności fizycznej). Jednak nie każdy ma czas lub chęci, aby chodzić na siłownię, biegać lub uprawiać Nordic Walking. Dlatego rozwiązaniem jest drabinka gimnastyczna, na której może ćwiczyć cała rodzina.  To wielofunkcyjny przyrząd, który z powodzeniem może zastąpić ćwiczenia w fitness klubie. Estetyczny wygląd drabinki sprawia, że z łatwością można ją zamontować przy ścianie, nie zaburzając estetyki wnętrza., np. w sypialni. Obecnie dostępne są różne warianty tego przyrządu:

  • drewniana lub metalowa
  • drewniano – metalowa
  • pojedyncza lub podwójna
  • rehabilitacyjna
  • wielofunkcyjna

Jakie ćwiczenia można wykonywać na drabince gimnastycznej?

Zaletą drabinki gimnastycznej jest fakt, że można do niej łatwo zamontować dodatkowe elementy, np. drążek. Przyrząd pozwala wykonywać różnego rodzaju ćwiczenia. Trening dopasowany do możliwości i potrzeb, wzmacnia partie mięśniowe całego ciała oraz pozytywnie wpływa na zakres ruchowy stawów. Drabinka pozwala także wykonywać następujące ćwiczenia:

  • Korekcyjne – zalecane osobom z wadami postawy oraz bólami kręgosłupa. Skupiają się głównie na ruchach jednostajnych. Należą do nich m.in. zwis lub półzwis. Tego typu ćwiczenia należy wykonywać pod nadzorem fizjoterapeuty.
  • Ogólnorozwojowe – zwiększają siłę i wytrzymałość mięśni oraz utrzymują prawidłowy zakres ruchowy stawów. To pozytywnie wpływa na układ ruchowy.
  • Rozciągające – stosowane są profilaktycznie w celu utrzymania elastyczności mięśni oraz prawidłowego zakresu ruchowego stawów. Są pomocne w rehabilitacji po przebytych urazach, np. nadciągnięcie mięśnia.

Odpowiednio dobrane ćwiczenia doskonale wpływają na kręgosłup oraz mięśnie odpowiadające za postawę ciała. Dzięki temu zapobiegają wadom postawy, co jest w szczególności ważne u dzieci. Trzeba jednak pamiętać, że ważna jest technika wykonywania ćwiczeń, aby nie doszło do urazu. Natomiast ćwiczenia rehabilitacyjne, powinny być wykonywane zgodnie z zaleceniami fizjoterapeuty.