Chondromalacja rzepki – objawy, leczenie i rehabilitacja

Chondromalacja rzepki – objawy, leczenie i rehabilitacja

Chondromalacja rzepki prowadzi do degradacji chrząstki stawowej. Najczęściej dotyka stawu rzepkowo-udowego i jest skutkiem przebytych urazów. Jak rozpoznać objawy tego schorzenia? Jak przebiega leczenie i rehabilitacja?

 

rzepka

 

Chondromalacja rzepki – czym jest?

Chondromalacja rzepki  powoduje rozmiękanie chrząstki stawowej. Wskutek tego tkanka kostna i podchrzęstna w stawie nie posiadają ochrony. Schorzenie często jest skutkiem urazów mechanicznych stawu rzepkowo-udowego, nadwagi lub uprawiania sportów siłowych, które powodują przeciążenia kolan. Schorzenie wywołuje ból, który nasila się w trakcie chodzenia, a podczas zginania kolana chory odczuwa ,,przeskakiwanie”. Rzepka nie posiada własnych nerwów, ani naczynek. Wskutek tego nie regeneruje się samoistnie, a zmiany patologiczne są nieodwracalne. Z powodu braku unerwienia, pacjenci odczuwają ból dopiero w zaawansowanej fazie schorzenia, gdy dojdzie do poważnych uszkodzeń chrząstki.

Chondromalacja rzepki  – przyczyny

Chondromalacja rzepki  poza mechanicznymi urazami stawu, często jest spowodowana:

  • zmianami zwyrodnieniowymi w stawie kolanowym
  • ostrym zwichnięciem rzepki,
  • nawracającym podwichnięciem rzepki,
  • wadą w budowie kolan, np. koślawością
  • osłabieniem lub dużym napięciem mięśni przy kolanie, przez co dochodzi do braku stabilizacji

Według Outerbridge`a występują 3 stopnie uszkodzenia rzepki wskutek chondromalacji:

I stopień – w obrębie chrząstki pojawia się zmiękczenie, a zamiany są powierzchowne

II stopień – głębokość zmian sięga do połowy chrząstki stawowej, pojawiają się pierwsze uszkodzenia w chrząstce

III stopień – patologiczne zmiany obejmują większą część chrząstki stawowej, a uszkodzenia sięgają do kości podchrzęstnej

IV stopień – to zaawansowany stopień uszkodzenia chrząstki stawowej, wskutek którego dochodzi do ocierania o siebie tkanki kostnej w stawie rzepkowo-udowym.

Chondromalacja rzepki –   objawy

Pierwszym objawem chondromalacji rzepki, na który warto zwrócić uwagę jest ból. W początkowej fazie występuje w trakcie chodzenia, a z czasem również w pozycji siedzącej. Może pojawić się obrzęk kolana po schodzeniu lub wychodzeniu po schodach, gdy stawy kolanowe ulegną przeciążeniu. Do pozostałych objawów należą:

  • niestabilność stawu
  • sztywność stawu
  • zmieniony obrys stawu
  • osłabienie mięśnia czworogłowego uda
  • uczucie ,,chrupania” i ,,przeskakiwania” w kolanie

Chondromalacja rzepki – leczenie

W początkowej fazie leczenie chondromalacji rzepki przebiega zachowawczo. Do najczęściej stosowanych zabiegów należą:

  • Fizykoterapia – ma na celu zniwelowanie bólu i tym samym poprawę komfortu życia pacjenta. U chorego stosowane są poszczególne metody: krioterapia, laseroterapia, ultradźwięki, elektroterapia oraz diatermia krótkofalowa.
  • Kinezyterapia – polega na wykonywaniu ćwiczeń rozciągających , wzmacniających mięśnie(przede wszystkim mięśnia czworogłowego uda) oraz stabilizujących kolano. Celem zabiegów manualnych jest również poprawienie ruchomości stawu.
  • Leczenie farmakologiczne – polega wstrzykiwaniu lub doustnym przyjmowaniu preparatów, które w pewnym stopniu regenerują zdegradowaną chrząstkę oraz odżywiają ją.

W zaawansowanym stadium stosowana jest operacja. Do najczęściej przeprowadzanych zabiegów należy artroskopia i chondroplastyka, której celem jest usunięcie uszkodzonej i spękanej tkanki oraz wyrównanie powierzchni stawowych. Poza tym u pacjentów wykonywane są zabiegi, które umożliwiają wypełnienie ubytków w chrząstce komórkami mezanchymalnymi. Inną metodą leczenia schorzenia jest wypełnienie ubytków biomateriałem, przez otwór wykonany w miejscu ubytku. Uszkodzenia chrząstki stawowej można również zlikwidować za pomocą przeszczepu chrzęstno-kostnego. Po zbiegu pacjenci noszą ortezę stabilizującą, która zmniejsza nacisk kości udowej na rzepkę.