Borelioza to odkleszczowa choroba, (inaczej choroba z Lyme, krętkowica kleszczowa) wywołana  bakterią Borrelia Burgdorfer. Głównym pożywieniem kleszcza jest krew dzikich zwierząt, ptaków oraz ludzi. Dlatego bakteria łatwo przedostaje się do organizmu wskutek ugryzienia. Jakie są przyczyny, objawy i jak przebiega leczenie boreliozy?

 

BORELIOZA

 

Borelioza – przyczyny występowania

Borelioza infekuje organizm wskutek ugryzienia przez kleszcza. Pasożyt posiada w ślinie substancję znieczulającą, przez co może pozostawać niezauważony przez kilka dni. Kleszcze najczęściej ,,wgryzają” się w miejsca trudno dostępne, w których skóra jest miękka, np. pod pachami lub za uszami – choć nie zawsze. Bakteria wywołująca boreliozę przedostaje się do organizmu człowieka ze śliną lub wymiocinami pasożyta. Dlatego nie wolno smarować kleszcza żadnymi preparatami, lecz trzeba jak najszybciej go usunąć. Im dłużej przebywa w skórze, tym większe ryzyko zakażenia. Do usuwania służy specjalna klamerka lub lasso. Dobrym rozwiązaniem jest udanie się do placówki medycznej i skorzystanie z profesjonalnej pomocy.

Borelioza – objawy chorobowe

Borelioza powoduje poważne powikłania zdrowotne. Dlatego znając objawy, można jak najprędzej udać  się do lekarza i rozpocząć leczenie. O zarażeniu świadczą następujące symptomy:

  • Rumień – występuje w miejscu ugryzienia i w ciągu kilku godzin wyraźnie się powiększa.  Jeśli po kilku dniach jego średnica nie zmniejsza się, należy udać się do lekarza. Utrzymujący się rumień może świadczyć o zarażeniu  boreliozą.
  • Podwyższona temperatura ciała – może pojawić się po kilku dniach. Dlatego jeśli dojdzie do ugryzienia przez pasożyta, należy mierzyć temperaturę.
  • Bóle głowy – u chorych na boreliozę pojawiają się również zawroty głowy i znaczne osłabienie organizmu.
  • Bóle stawów – występują w zaawansowanej fazie zarażenia i mogą im towarzyszyć bóle mięśni.
  • Drętwienie kończyn – pacjenci w zaawansowanym stadium odczuwają drętwienie nóg lub rąk, które  staje się coraz intensywniejsze.
  • Łuszczenie naskórka – borelioza powoduje m.in. przesuszanie skóry oraz uszkodzenie naskórka. To powoduje, że zaczyna się łuszczyć, a skóra staje się podatna na infekcje.
  • Zaburzenia pracy układu krążenia – występują w najbardziej zaawansowanym stadium choroby. Jednym ze skutków boreliozy jest zapalenie mięśnia sercowego.

Jak przebiega leczenie boreliozy?

Leczenie boreliozy opiera się na stosowaniu antybiotyków zwalczających bakterię Borrelia burgdorfer. Kuracja antybiotykowa może trwać kilka tygodni – w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Ważne jest szybkie rozpoczęcie leczenia, aby nie dopuścić do groźnych powikłań. Borelioza jest całkowicie uleczalna, pod warunkiem zastosowania zaleceń lekarza. Nie wolno przerywać kuracji antybiotykami bez konsultacji medycznej.

W przebiegu leczenia boreliozy ważną rolę odgrywa również fizjoterapia. W związku z zachodzącymi zmianami w organizmie u pacjenta pojawia się postępujące ograniczenie ogólnej wydolności fizycznej. Proces terapeutyczny zawsze dostosowywany jest do aktualnego stanu
pacjenta.

Borelioza jest niebezpieczną chorobą, ponieważ nieleczona może doprowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych. Aby zmniejszyć ryzyko ugryzienia przez kleszcza, warto unikać miejsc, w których bytuje, np. lasów, łąk, itd. W przypadku zauważenia pasożyta, należy jak najprędzej usunąć kleszcza samodzielnie lub udać się do punktu medycznego.