Ból mięśni – kiedy stosować terapię ciepłem i zimnem

Ból mięśni – kiedy stosować terapię ciepłem i zimnem

Ból mięśni często pojawia się wskutek długotrwałego napięcia lub urazu. Ulgę przynosi terapia ciepłem lub zimnem pod warunkiem, że odpowiednio ją zastosujemy. Kiedy stosować ciepło i zimno, aby złagodzić dolegliwości bólowe?

zimny okład

 

Kiedy stosować zimno na ból mięśni?

Żeby terapia zimnem przyniosła efekt, najlepiej zastosować okład jak najszybciej po urazie. To zapobiegnie gwałtownemu rozszerzeniu naczynek krwionośnych, złagodzi stan zapalny i obrzęk. Zimny okład niweluje również ból, ponieważ działa w pewnym stopniu niczym znieczulenie. We własnym zakresie można robić zimne okłady specjalnymi workami na lód lub wszelkiego rodzaju mrożonkami w foliowych torebkach. Dostępne są również żelowe okłady, które można zakupić w aptece. Kluczową rolę pełni czas, dlatego okład należy zrobić jak najszybciej po wystąpieniu kontuzji.  Żeby osiągnąć zamierzony efekt i uniknąć odmrożeń, bezpośrednio na skórę należy położyć szmatkę, a na niej torebkę z lodem. Jednorazowy zabieg zimnem powinien trwać maksymalnie 20 minut. W ciągu doby miejsce bólu można okładać do 4 razy na dobę. W przeciwnym razie może dojść do odmrożeń. Terapia zimnem przynosi rezultaty w zmniejszaniu bólu u sportowców i osób, które doznały urazów zmęczeniowych.

Terapia ciepłem na ból mięśni

Terapię ciepłem na ból mięśni najczęściej przeprowadza się, gdy obrzęk i stan zapalny zaniknie. Ciepło powoduje rozszerzenie naczynek krwionośnych, dzięki czemu do tkanki mięśniowej wraz z krwią dociera więcej tlenu i substancji odżywczych. To usprawnia krążenie i sprawia, że mięśnie szybciej się regenerują oraz absorbują więcej energii. Ciepło uelastycznia tkanki, a ból z czasem całkowicie ustępuje. Żeby ciepły okład przyniósł efekt, należy go zastosować, gdy obrzęk zaniknie. Terapia ciepłem przynosi też ulgę osobom cierpiącym na przewlekły ból mięśni wskutek przeciążania, np. podczas treningów. W takim przypadku ciepły okład należy zastosować przed wysiłkiem fizycznym. To rozluźnia mięśnie, poprawia ukrwienie i zapobiega skurczom. Nie wolno natomiast stosować ciepłych okładów na mięśnie,  w których występuje stan zapalny, ponieważ to może zaostrzyć objawy. Terapia ciepłem może być stosowana pod różną postacią: kąpiel, prysznic lub okłady.

Terapia ciepłem i zimnem przynosi ulgę, jeżeli zastosujemy ją odpowiednio do stanu pourazowego. Na stan zapalny znakomicie działa zimno, natomiast ciepło przynosi ulgę w przypadku przewlekłych dolegliwości bólowych, gdy stan zapalny nie występuje.