Zespół trzaskającego biodra objawia się charakterystycznym przeskakiwaniem w stawie biodrowym podczas ruchów kończyną dolną. Towarzyszy temu charakterystyczny trzask, a nawet ból. Natomiast po długotrwałym przebywaniu w jednej pozycji, może dojść do chwilowego zablokowana stawu. Jak przebiega leczenie i fizjoterapia tego schorzenia?

 

biodro

 

Zespół trzaskającego biodra – przyczyny

Schorzenie jest skutkiem ucisku struktur mięśniowych oraz ścięgien, które otaczają staw biodrowy. Często występuje u osób, które wykonują powtarzalne czynności, wymagające zginania stawu biodrowego. W grupie ryzyka znajdują się zarówno zawodowi, jak i sportowcy amatorzy. Schorzenie wiąże się z przeskakiwaniem części ścięgnistej mięśnia biodrowo-lędźwiowego przez wyniosłość biodrowo-łonową, przednią część głowy kości udowej lub krętarz mniejszy. Do czynników zwiększającym ryzyko wystąpienia należą:

  • wady postawy
  • operacje biodra
  • stany zapalne ścięgien otaczających staw biodrowy
  •  przebyte urazy biodra, np. zwichnięcie
  • wady postawy
  • częste przeciążenia

Zespół trzaskającego biodra – leczenie

Zespół trzaskającego biodra obejmuje postępowanie zachowawcze. Pomocniczo może być leczony za pomocą kortykosteroidów. Osoby uprawiające sport, powinny wyeliminować ćwiczenia, które wywołują przeciążenie stawu biodrowego. Natomiast przed treningiem, ważnym aspektem jest rozciąganie zginaczy stawu biodrowego. W zaawansowanym stadium, konieczny może okazać się zabieg chirurgiczny. Dlatego w przypadku odczuwania pierwszych objawów, warto rozpocząć fizjoterapię. Celem zabiegów jest likwidacja nadmiernego napięcia biodrowo – lędźwiowego. Ilość oraz częstotliwość zabiegów zależy od stanu biodra pacjenta.

Wykonywane są ćwiczenia rozciągające mięśnie przykurczone tzw. stretching lub poizometryczna relaksacja mięśni. Dzięki temu można utrzymać lub przywrócić prawidłowy zakres ruchu biodra oraz wzmocnić mięśnie i zniwelować napięcie. Kluczową rolę odgrywa masaż tkanek miękkich, który zwiększa ich ukrwienie i elastyczność. Jeśli u pacjenta występuje ból, to pomocny okazuje się kinesiotaping. Metoda polega na oklejaniu stawu biodrowego i jego obrębu specjalnymi plastrami, które zmniejszają ból podczas poruszania się oraz odciążają staw. Dodatkowo, leczenie można wspomóc zabiegami fizykoterapeutycznymi m.in. krioterapią czy laseroterapią.

Zespół trzaskającego biodra z czasem może prowadzić do problemów z codziennym funkcjonowaniem. Dlatego warto podjąć leczenie zachowawcze, gdy tylko wystąpią pierwsze symptomy. Zarówno w leczeniu zachowawczym, jak i po operacji, kluczową rolę odgrywa fizjoterapia.