Więzadło krzyżowe przednie (ACL) przebiega przez staw kolanowy od powierzchni wewnętrznej kłykcia bocznego kości udowej. Natomiast zakończenie znajduje się w polu międzykłykciowym przednim kości piszczelowej. Jego zadaniem jest stabilizacja stawu kolanowego w płaszczyźnie strzałkowej. Jednak wskutek przeciążeń, dochodzi do uszkodzenia struktur. Jakie są objawy uszkodzenia lub zerwania więzadła krzyżowego i jak przebiega rehabilitacja?

 

więzadło krzyżowe

 

Objawy uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego

Do uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego najczęściej dochodzi u osób uprawiających sport, wskutek: wykonywania szybkich obrotów lub skoków. Nagłe i silne przeciążenia powodują uszkodzenie struktur więzadła. Są to najczęściej urazy z przeprostem i koślawieniem stawu oraz urazy powodujące rotację w stawie kolanowym. Uraz może występować jako odrębny lub być powiązany z innymi uszkodzeniami, np. chrząstki stawowej lub więzadła pobocznego przyśrodkowego (MCL). Pacjenci zgłaszający się do lekarza, najczęściej odczuwają:

  • charakterystyczny trzask, który występuje w momencie zerwania struktur
  • ostry  ból w miejscu urazu
  • ,,uciekające” kolano
  • problem z wyprostem stawu kolanowego
  • obrzęk w miejscu urazu
  • nadwrażliwość na dotyk

Leczenie i rehabilitacja po uszkodzeniu więzadła krzyżowego przedniego

Leczenie uszkodzenia struktur więzadła krzyżowego przedniego zależy od stopnia urazu. Przy zerwaniu struktur, najczęściej przeprowadzana jest operacja, której celem jest rekonstrukcja więzadła. Z kolei u pacjentów z lżejszymi uszkodzeniami, stosowana jest tylko rehabilitacja. W takim przypadku powrót do pełnej aktywności fizycznej może trwać nawet do 12 miesięcy – w zależności od stanu włókien. Odpowiednia rehabilitacja jest niezbędna również po operacji.

Rehabilitacja po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego

Rehabilitację warto rozpocząć tuż po wystąpieniu urazu, a nie dopiero po operacji. Zabiegi zmniejszają obrzęk i ból oraz pozwalają utrzymać większy zakres ruchowy stawu kolanowego. Operacja często jest przeprowadzana dopiero po kilku dniach od momentu uszkodzenia. Dlatego w tym czasie można stosować ćwiczenia wzmacniające mięśnie grupy kulszowo-goleniowej, mięsień czworogłowy uda, odwodziciele stawu biodrowego, prostowniki oraz mięśni podudzia.  Z kolei po operacji wykonywane są izometryczne ćwiczenia uda i podudzia. W celu zmniejszenia obrzęku stosowany jest drenaż limfatyczny. Po zabiegu występuje ból podczas poruszania się, który można złagodzić za pomocą m.in. kinesiotaping, czyli oklejania kończyny specjalnymi taśmami. Wykonywane są również ćwiczenia czynne i bierne, wzmacniające mięśnie kończyny i zwiększające stabilizację kolana. Stosowana jest delikatna mobilizacja rzepki kolanowej.

Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego to uraz, który wymaga leczenia. W przypadku wystąpienia objawów, należy jak najprędzej udać się do lekarza oraz rozpocząć rehabilitację. Im szybciej rozpoczęte zabiegi, tym krótszy czas regeneracji tkanek.