Trening EMS (electrical muscle stimulation) polega na wzmacnianiu skurczu mięśnia, za pomocą specjalistycznego urządzenia. Do ciała pacjenta zostają podłączone specjalne elektrody, przez które przepływają bodźce elektryczne do tkanki mięśniowej.  Metoda może zostać wykorzystana podczas normalnego treningu, przez co wzmacnia skurcze mięśni i generuje większy wydatek energetyczny. Jakie zastosowanie w fizjoterapii znajduje ten rodzaj treningu?

 

trening ems

 

Trening EMS – zalety ze stosowania

Trening EMS sprawia, że ćwiczenia stają się bardziej efektywne. Zwiększa się siła skurczu mięśni, przez co organizm spala więcej kalorii. W efekcie tkanka mięśniowa staje się silniejsza i odporniejsza na urazy. Stymulacja mięśni za pomocą bodźców elektrycznych, przynosi dobre efekty również u pacjentów w trakcie rehabilitacji po przebytych urazach, np. nadciągnięciu mięśnia. Zaletą treningu EMS jest fakt, że można go dopasować indywidualnie do potrzeb pacjenta. W tym celu trzeba uwzględnić cele, które chce osiągnąć. Kolejnym krokiem jest dopasowanie parametrów urządzenia do ćwiczeń fizycznych. W fizjoterapii trening EMS może być stosowany m.in. w następujących celach: 

  • wzmocnienie siły mięśni,
  • przewlekłe, pourazowe bóle mięśni,
  • bóle kręgosłupa,
  • atrofia mięśni (zanik)
  • poprawa wydolności tkanki mięśniowej,
  • usprawnienie pracy i zwiększenie stabilizacji kręgosłupa.

Trening EMS w fizjoterapii

Trening EMS zyskuje coraz większą popularność w rehabilitacji sportowców oraz osób po przebytych urazach układu ruchowego. Jednym z przykładów zastosowania elektrostymulacji jest rehabilitacja po rekonstrukcji ACL. Przepływające do ciała bodźce elektryczne, poprawiają parametry strukturalne oraz pozytywnie wpływają na cały układ ruchowy. Urządzenie aktywuje tkankę mięśniową do pracy przez wysyłanie impulsów elektrycznych o odpowiednich parametrach. Dochodzi do hipertrofii oraz wzmocnienia siły mięśni. Trening EMS pozwala osiągnąć dobre efekty w rehabilitacji, bez zbędnego przeciążania organizmu. Dzięki temu można go stosować po konsultacji z lekarzem także u pacjentów, których organizm jest osłabiony, np. wskutek hospitalizacji.

Trening EMS jest całkowicie bezbolesny i przynosi doskonałe efekty. Intensywność ćwiczeń jest ustalana indywidualnie przez fizjoterapeutę, po zapoznaniu się z historią choroby pacjenta.