Terapia wisceralna jest metodą leczenia holistycznego skupiającą się na połączeniach między układem mięśniowo-szkieletowym a narządami wewnętrznymi. Fizjoterapeuta, pracując na strukturach jamy brzusznej, może wykryć oraz zniwelować powstałe napięcia w obszarze narządów wewnętrznych, m.in.: wątrobie, trzustce, jelitach oraz w naczyniach krwionośnych. Jakie efekty mogą przynieść zabiegi i kto może z nich skorzystać?

 

terapia wisceralna

 

Wpływ napięcia na zdrowie

Ciało jest połączeniem zależnych od siebie struktur. W ciągu życia występują czynniki, które wywołują napięcie w strukturach, np. przewlekły stres w pracy, nieprawidłowa postawa ciała, wypadki, operacje itd. W odpowiedzi na długotrwale działające czynniki, organizm tworzy napięcie w danym obrębie ciała, aby chronić je przed uszkodzeniami. Na przykład: u osób garbiących się, nadmierne napięcie powstaje w odcinku szyjnym i piersiowym kręgosłupa. Organizm w ten sposób ,,chce zapobiec” zwyrodnieniu. Jednak taka sytuacja z czasem wywołuje zmiany w strukturach mięśni, przez co powstaje wada postawy. Problemy związane z nadmiernym napięciem w ciele, najczęściej kumulują się przez lata, powodując problemy zdrowotne. Dlatego terapia wisceralna jest jedną ze skutecznych metod, która pozwala rozluźnić struktury oraz przynosi wiele korzyści zdrowotnych.

Zastosowanie terapii wisceralnej

Terapia wisceralna pozwala usunąć napięcie ze struktur w obrębie danego narządu. Tradycyjne metody leczenia najczęściej likwidują tylko objaw, a nie przyczynę. Napięcie struktur upośledza funkcjonowanie danego narządu oraz naczyń krwionośnych. Skutkiem tego jest niedotlenienie i niedokrwienie organu. Może dojść także do przewlekłego napięcia tkanek miękkich, co obniża sprawność fizyczną. Terapia wisceralna pozwala rozluźnić struktury w ciele, usprawnia pracę narządów wewnętrznych oraz likwiduje zastoje limfatyczne. Bazuje na znajomości fizjologii oraz anatomii człowieka.

Jak przebiega terapia wisceralna?

Terapia wisceralna rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem na temat wszystkich przebytych i obecnych chorób. Zebrane informacje zostają zweryfikowane za pomocą testów diagnostycznych. W kolejnym etapie przechodzi się do manualnego leczenia dróg chorobowych – łańcuchów lezji. Łańcuchy te są połączonymi sektorami ciała i za pomocą pracy manualnej na tkankach miękkich, można je wyleczyć. W tym celu stosowana jest praca kompensacjami, czyli wykonywanie ucisku z siłą odpowiednią do tkanek. To pozwala usunąć napięcie w obrębie danego narządu oraz usprawnia krążenie krwi i limfy. Na koniec wykonywany jest test, w celu sprawdzenia czy napięcie zostało usunięte.

Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, że ich problemy zdrowotne mogą być spowodowane napięciem w obrębie narządów wewnętrznych. Przebyte wypadki, stresująca praca, operacje, urazy układu ruchowego czy dysfunkcje klatki piersiowej, z czasem mogą spowodować zaburzenia funkcjonowania organów. Dlatego osoby, u których wystąpiły te czynniki, powinny skorzystać z terapii wisceralnej. Techniki masażu narządów wewnętrznych, przynoszą ulgę, zapobiegają powikłaniom oraz likwidują szereg dolegliwości zdrowotnych.