Nowoczesne system ENF pozwala na kompleksowe przeprowadzenie diagnostyki i terapii przy pomocy jednego urządzenia. Jednocześnie umożliwia holistyczne i indywidualne podejście do pacjenta, dzięki ocenie poziomu uszkodzenia tkanek i późniejszego dostosowania czynnika leczniczego. W dzisiejszym artykule omówimy, czym jest to innowacyjne narzędzie fizjoterapeutyczne.

TERAPIA ENF

Jak działa urządzenie do fizjoterapii ENF?

ENF (electro-neuro-feedback) to rodzaj elektroterapii, który pozwala na wygenerowanie fali, zmieniających się wraz z impedancją skóry zgodnie z algorytmem kompensacji. W przeciwieństwie do tradycyjnych urządzeń medycznych ciągła regulacja umożliwia przywrócenie bioelektrycznej równowagi zmienionych chorobowo komórek. W ten sposób pacjenci poddawani są skutecznej regeneracji uszkodzonych tkanek.

Dzięki otrzymywaniu informacji zwrotnej aparatura może dostosować dawkę czynnika leczniczego w zależności od stopnia i rozległości urazu oraz potencjału własnego pacjenta. Warto przy tym podkreślić, iż ilość dostępnych protokołów, pozwala na ich dostosowane do objawów i rodzaju odczuwanych dolegliwości. Fizjoterapeuci mają do wyboru m.in. protokół przeciwbólowy, przeciwzapalny oraz redukujący obrzęk. Dzięki temu może być stosowany w leczeniu wielu urazów i dysfunkcji narządów ruchu.

Terapia ENF – wskazania do stosowania

Możliwość dostosowania terapii do indywidualnych potrzeb pacjenta sprawia, iż znajduje ona zastosowanie w leczeniu wielu chorób. Terapeuta może wybrać leczenie, opierając się na gotowych protokołach lub na pożądanym efekcie. Specjalista może wybierać spomiędzy obszarów, stanu zaawansowania, typu schorzenia oraz jego charakteru (ostrego lub przewlekłego).

Protokoły pozwalają na kompleksowe leczenie zarówno urazów z zakresu fizjoterapii sportowej (np. urazy w obrębie stawu kolanowego i skokowego), jak i ortopedię pooperacyjną. Pomaga w odzyskiwaniu sprawności po urazach i operacjach kręgosłupa, złamaniach kończyn oraz w przypadku wystąpienia zmian zwyrodnieniowych stawów. Ponadto z metody ENF mogą skorzystać pacjenci z problemami neurologicznymi, ginekologicznymi i urologicznymi (m.in. terapia mięśni dna miednicy), stomatologicznymi (w dysfunkcjach stawu skroniowo-żuchwowego) oraz pacjenci korzystający z zabiegów medycyny estetycznej.

Przebieg elektroterapii ENF

Urządzenie do terapii ENF wymienia i odbiera impulsy zachodzące pomiędzy dwiema elektrodami umieszczonymi na skórze. Sama metoda opisana została w swojej anglojęzycznej nazwie. Urządzanie rejestruje zmiany (feedback), którym podlegają zakończenia nerwowe (neuro), odbierające wysłane wcześniej impulsy (electro). Procedura składa się z dwóch etapów: badania tkanek i terapii równowagi bioelektrycznej.

Pierwsza faza umożliwia stworzenie swoistej „mapy diagnostycznej” dzięki zmianie impedancji skóry. To właśnie zmiany w strukturze tkanki pozwalają na wykrycie chorobowych punktów i obszarów na ciele pacjenta. Drugi etap polega na przeprowadzeniu właściwego leczenia. Na tym etapie fizjoterapeuta może wybierać spośród dostępnych protokołów, tak aby uzyskać optymalne efekty terapeutyczne i maksymalnie skrócić czas rekonwalescencji.