Obecnie niemalże w każdym mieście powstały siłownie plenerowe, z których można korzystać bezpłatnie. Dla wielu osób są alternatywą dla fitness klubów, w których można ćwiczyć w wybranych godzinach. Czy siłownie miejskie i treningi pod chmurką mają sens?

 

siłownie plenerowe

 

Wady siłowni plenerowych

Profesjonalne fitness kluby wyposażone są w więcej urządzeń niż siłownie zewnętrzne. Dlatego pod tym względem nie należałoby ich porównywać. Różnicę stanowi obciążenie, które można regulować na profesjonalnym sprzęcie. Podczas treningu na urządzeniach pod chmurką, wykorzystywanym obciążeniem w większości jest masa ciała ćwiczącego. Dlatego rozwiązanie to, nie jest przeznaczone dla osób, które pracują nad wyeksponowaniem każdej partii mięśni. Przeszkodą dla treningu może być kiepska pogoda. Ponadto, w siłowniach plenerowych jest brak kontroli nad poprawnością wykonywanych ćwiczeń ze strony profesjonalnego personelu. Pomimo tego, że ćwiczenia są zwykle proste i intuicyjne, nie wszyscy wiedzą jak z nich korzystać, aby było to bezpieczne.

Zalety siłowni plenerowych

Siłownie zewnętrzne posiadają wiele zalet. Prosta konstrukcja urządzeń sprawia, że mogą trenować na nich osoby bez doświadczenia ( o ile nie mają przeciwwskazań zdrowotnych). Natomiast łatwa obsługa umożliwia dbanie o aktywność fizyczną również osobom starszym, a ćwiczenia wspomagają koordynację ruchową. Trening na świeżym powietrzu doskonale wzmacnia układ mięśniowy i oddechowy, a stawy nie ulegają tak dużemu obciążenia, jak przy treningach z ciężarami. Dlatego to świetlny sposób na zwiększenie siły i wydolności organizmu. Z powodzeniem mogą korzystać z nich osoby, które chcą przygotować organizm do większego wysiłku fizycznego.

Przeznaczenie urządzeń w siłowni plenerowej

Większość siłowni miejskich na osiedlach lub parkach, składa się z następujących urządzeń:

  • Orbitrek – pozytywnie wpływa na całe ciało, ponieważ aktywuje mięśnie i stawy poszczególnych partii ciała: biodra, barki, ramiona i nogi. Doskonale sprawdza  się w treningu cardio na spalanie tłuszczu i podniesienie wydolności organizmu.
  • Biegacz/narciarz – zmusza do pracy mięśnie czworogłowe ud, biodra oraz pozytywnie wpływa na koordynację ruchową. Z tego względu mogą ćwiczyć na nim osoby starsze. Umożliwia wykonywanie ćwiczeń cardio.
  • Wahadło – głównym zadaniem urządzenia jest trening koordynacji ruchowej. Wzmacnia mięśnie odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy ciała.
  • Twister – wpływa na prawidłową koordynację ruchową oraz stawy biodrowe. Wzmacnia mięśnie brzucha oraz pozwala wysmuklić talię.
  • Wyciąg górny – wzmacnia mięśnie pleców, które utrzymują kręgosłup we właściwej pozycji.
  • Wioślarz – wzmacnia mięśni nóg, ramion oraz pleców.
  • Maszyna do prostowników grzbietu – aktywuje mięśnie ud i pośladków. Wzmacnia mięśnie prostujące grzbiet, co zmniejsza ryzyko urazu podczas podnoszenia ciężaru z podłogi, np. ciężkich siatki z zakupami.
  • Drabinka – wzmacnia i pozwala rozbudować bicepsy oraz grzbiet.
  • Motylek – aktywuje pracę mięśni grzbietu i ramion, a trening  jest zalecany dla osób z wadami postawy.
  • Rowerek – wzmacnia mięśnie i poprawia funkcjonowanie stawów nóg. Doskonale sprawdza się u osób starszych, które nie mogą jeździć na klasycznym rowerze.
  • Poręcze – przeznaczone są dla osób zaawansowanych, ponieważ wymagają dużej siły ramion w celu uniesienia ciężaru ciała. Pozwalają rozbudować mięśnie piersiowe, naramienne oraz tricepsy.
  • Walec – w szczególności polecany jest dla osób starszych, w celu trenowania równowagi ciała.
  • Stepper – zwiększa wydolność układu krążenia, wzmacnia mięśnie nóg i pośladków.

Siłownie miejskie to świetny sposób na zwiększenie wydajności organizmu oraz wzmocnienie układu mięśniowego, pod warunkiem, że sposób wykorzystywania dostępnego sprzętu jest prawidłowy. Systematyczny trening wspomaga koordynację ruchową oraz pozytywnie wpływa na utrzymywanie prawidłowej postawy ciała.