Rower treningowy do rehabilitacji pozwala szybciej odzyskać dobrą formę po urazach. Dlatego należy wybrać model, który zapewni bezpieczeństwo podczas treningów. Na rynku dostępne są różne typy rowerów treningowych, ale czy każdy nadaje się do rehabilitacji?

 

rower treningowy

 

Rower treningowy do rehabilitacji – na co uważać?

Rower treningowy to pomocny sprzęt, na którym można ćwiczyć w okresie rehabilitacji.  ,,Jazda” na rowerze pozwala szybciej wrócić do zdrowia i może być uzupełnieniem fizjoterapii, np. po szynie ruchu biernego. Jednak kluczową rolę odgrywa dobranie właściwych parametrów treningowych. Zbyt duży opór podczas jazdy może skutkować przeciążaniem ścięgien, mięśni i stawów. Dlatego po tego typu urazach, można trenować według wskazań lekarza lub fizjoterapeuty. Trzeba pamiętać o ustawieniu siodełka na odpowiedniej wysokości, aby układ ruchowy pracował w naturalnym zakresie, a kręgosłup znajdował się w prawidłowej pozycji.

Jaki rower treningowy do rehabilitacji?

Wielu pacjentów zastanawia się, czy każdy rower treningowy można wykorzystać do rehabilitacji. Należy zwrócić uwagę na parametry danego modelu. Ważny jest ciężar koła zamachowego, ponieważ wpływa na komfort pedałowania. Im cięższe koło, tym jazda zdaje się płynniejsza. Z kolei lekkie koło zamachowe może powodować tzw. ,,zrywanie” i negatywnie wpływać na układ ruchowy. Ważny jest zakres regulacji siodełka – zwłaszcza jeśli na rowerze będzie ćwiczyć kilka osób, np. domownicy. Kluczowym parametrem jest zakres obciążenia podczas treningu. Im większy, tym łatwiej można zwiększać poziom trudności wraz ze wzmacnianiem formy po urazie. Opór  musi być równomierny, aby stawy, ścięgna i mięśnie prawidłowo pracowały. Natomiast szarpanie lub zacięcia zwiększają ryzyko wystąpienia ponownego urazu.

Na jakie dokładnie parametry zwrócić uwagę przy wyborze roweru treningowego do rehabilitacji?

Wybierając rower treningowy, warto uwzględnić kilka istotnych elementów. Prawidłowy wybór pozwoli trenować również po zakończeniu rehabilitacji. Do kluczowych parametrów należą:

  • antypoślizgowe pedała z paskami, które zabezpieczają stopy przed zsunięciem
  • pulsometr – jest przydatny w treningach cardio
  • różne tryby ćwiczeń – pozwalają dopasować intensywność treningu odpowiednio do kondycji
  • szeroki zakres oporu – umożliwia zwiększenie poziomu trudności ćwiczeń
  • rolki transportowe – umożliwiają łatwe przestawienie roweru w dowolne miejsce

Magnetyczny czy mechaniczny rower treningowy do rehabilitacji?

Wymiary rowerów mechanicznych są mniejsze niż magnetycznych, co jest ich zaletą. Jednak nie każdy model mechaniczny nadaje się do rehabilitacji z uwagi na niższą płynność ćwiczeń. Dlatego przed zakupem warto przetestować dany model i sprawdzić, czy w trakcie pedałowania nie występują zacięcia lub luzy. Kolejną różnicę stanowi poziom hałasu podczas pracy mechanizmu. Rowery magnetyczne pracują znacznie ciszej niż mechaniczne. Istnieją również modele pionowe i poziome. Rower pionowy w znacznym stopniu imituje jazdę na tradycyjnym modelu. Dlatego korzysta z niego większość pacjentów. Z kolei model poziomy sprawdza się w przypadku osób starszych, ze schorzeniami kręgosłupa lub pacjentów z zaburzeniami równowagi.

Rower treningowy do rehabilitacji powinien zapewniać płynność ćwiczeń oraz regulację oporu stawianego przez koło zamachowe. Ważna jest też prawidłowa pozycja podczas ćwiczeń, która nie obciąża kręgosłupa. W okresie rehabilitacji należy stosować zalecenia lekarza lub fizjoterapeuty, aby szybciej odzyskać zdrowie.