Wypadki komunikacyjne, złamanie kości udowej lub długotrwałe przeciążanie stawu biodrowego prowadzi do degradacji tkanki łącznej, a następnie do uszkodzenia kości. Skutkiem jest silny ból oraz ograniczenie sprawności ruchowej chorego. To powoduje, że u wielu osób niezbędne jest przeprowadzanie operacji. Na czym polega taki zabiegi i jak przebiega rehabilitacja?

 

endoproteza

 

Zabieg wszczepienia endoprotezy w staw biodrowy

W zaawansowanym stadium uszkodzenia stawu biodrowego przeprowadzana jest operacja. Chirurdzy usuwają uszkodzone struktury stawu i wszczepiają endoprotezę, czyli tzw. sztuczny staw biodrowy-panewkę i trzpień zaopatrzony w sztuczną głowę. Taka wymiana pozwala odzyskać pacjentowi pełną sprawność ruchową, usprawnia funkcje lokomocyjne oraz usuwa ból.  W zależności od stopnia uszkodzenia stawu, wieku oraz sprawności pacjenta stosuje się endoprotezy częściowe lub całkowite. Warto wiedzieć, że do uszkodzenia stawu w biodrze mogą doprowadzić takie schorzenia jak:  zwyrodnienie oraz reumatoidalnego zapalenia stawów. Po operacji, niezbędna jest rehabilitacja.

Rehabilitacja po wszczepieniu endoprotezy w stawie biodrowym

Rehabilitacja po wszczepieniu endoprotezy, w większości przypadków rozpoczyna się już kilka dni po zabiegu. Celem jest zapobieganie powstaniu zrostów, które uniemożliwiłyby wykonywanie pełnych ruchów w stawie biodrowym. W początkowej fazie, pacjent wykonuje delikatne ruchy kończyną, ale bez angażowania stawu biodrowego. Należą do nich m.in.: napinanie pośladków, mięśnia czworogłowego uda oraz ruchy stawem skokowym. Wykonywane są też ćwiczenia bierne, czyli z pomocą fizjoterapeuty i bez użycia siły pacjenta.  Na etapie pionizacji pacjenta, wykonywane są następujące ćwiczenia:

  • unoszenie kolana
  • prostowanie nogi w tył
  • odwodzenie biodra do boku przy zachowaniu wyprostowanej kończyny

Ważna jest również nauka chodu, aby pacjent nie przeciążał stawu po operacji. Do tego celu używany jest balkonik, a technika chodzenia polega na wykonywaniu drobnych kroków i stawianiu pięty na podłożu, a następnie palców. W dalszym etapie, zabiegi obejmują zwiększenie siły, elastyczności i wytrzymałości mięśni.

Rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego obejmuje też edukację pacjenta odnoście postępowania w domu. Staw po operacji nie może być przeciążany do czasu, aż wszystkie tkanki się zrosną. Nie wolno również spacerować po nierównym podłożu, a chód należy zaczynać od zdrowej nogi.