Pompa mięśniowa – jak wpływa na zdrowie?

Pompa mięśniowa – jak wpływa na zdrowie?

Pompa mięśniowa to określenie najczęściej używane przez osoby, które uprawiają sporty siłowe. Polega na zwiększonym dopływie krwi do tkanki mięśniowej podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Jednak w rzeczywistości do zjawiska tego dochodzi u każdego człowieka w trakcie dynamicznego wysiłku, który angażuje mięśnie do pracy (skurcz i rozkurcz). Jak powstaje to zjawisko i jaki wpływ wywiera na zdrowie?

 

mężczyzna ppodnoszący ciezary

 

Pompa mięśniowa – jak powstaje?

Pompa mięśniowa powstaje podczas intensywnego wysiłku fizycznego (np.treningu siłowego), który mocno angażuje mięśnie do pracy. W organizmie zachodzi wtedy wiele reakcji i jedną z nich jest obfity dopływ krwi do tkanki mięśniowej przy zwiększonym poziomie tlenku azotu. Tlenek z kolei powoduje rozluźnienie śródbłonka naczyniowego i rozszerzenie przekroju poprzecznego naczyń krwionośnych, w tym również tętnic. Dzięki temu ze zwiększoną ilością krwi do mięśni dociera więcej tlenu i substancji odżywczych. To wpływa na większą wydolność organizmu podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Dlatego wielu sportowców szuka sposobów na wydłużenie pompy mięśniowej. W tym celu warto jednak zastosować kilka sprawdzonych rad:

  • stosować dietę bogatą w azot
  • skrócić przerwy między seriami ćwiczeń
  • pić odpowiednią ilość wody w ciągu doby
  • spożywać węglowodany przed treningiem, ponieważ dostarczają energii

Dlaczego pompa jest korzystnym zjawiskiem? Poza docieraniem tlenu i substancji odżywczych, wspomaga usuwanie toksyn z tkanki mięśniowej oraz usprawnia tzw. powrót żylny – ilość krwi powracająca do prawego przedsionka w czasie jednej minuty.

Pompa mięśniowa – jak się objawia?

Pompa mięśniowa powoduje wzrost napływu krwi do tkanki mięśniowej, wskutek czego jej komórki zwiększają swoją objętość. Naczynia krwionośne stają się uwypuklone, a mięśnie twardsze oraz większe. To szczególnie pożądane zjawisko przez osoby trenujących na siłowni. Napięcie i twardość mięśni utrzymuje się do godziny od zakończenia ćwiczeń, natomiast mięśnie mogą pozostawać powiększone przez kilka godzin. Jeżeli pompa mięśniowa szybko zanika po treningu, może to oznaczać zbyt małą ilość spożywanych węglowodanów lub zbyt intensywny trening. Wskutek tego mięśnie nie są w stanie się zregenerować i maksymalnie pracować. Zjawisko pompy mięśniowej wzmagają odpowiednie substancje. Należą do nich:

  • kreatyna
  • beta-alanina
  • arginina

Pompa mięśniowa i kinezyterapia

Pompa mięśniowa poza sportowcami jest dobrze znana wśród pacjentów, lekarzy oraz fizjoterapeutów, ponieważ jest pożądanym zjawiskiem podczas gimnastyki leczniczej – kinezyterapii. Ćwiczenia powodują aktywację układu mięśniowo – szkieletowego, dzięki czemu dochodzi do lepszego ukrwienia tkanek. To z kolei zwiększa ich dotlenienie oraz odżywienie, a układ mięśniowy staje się silniejszy i pacjent prędzej powraca do zdrowia.

Pompa mięśniowa usprawnia również krążenie limfy, która odpowiada m.in. za odprowadzanie toksyn z tkanek. Zjawisko to wzmacnia mięśnie oraz zapobiega: ich osłabieniu, obrzękom oraz zastojom limfatycznym. Z tego względu ,,pompowanie mięśni” korzystnie wpływa nie tylko na sportowców, lecz także na pacjentów podczas fizjoterapii.