Nerw błędny jest nerwem mieszanym, prowadzącym włókna czuciowe, ruchowe oraz przywspółczulne. Unerwia opony mózgowe z tyłu czaszki oraz podniebienie miękkie i gardło. Wpływa na zdolność mówienia oraz spożywanie pokarmów. Jego prawidłowe funkcjonowanie jest kluczowe do zachowania zdrowia. Za jakie funkcje odpowiada i czy można go stymulować?

 

nerw błędny

 

Nerw błędny – kluczowe funkcje w organizmie

Nerw błędny zaczyna się rdzeniu przedłużonym, odpowiedzialny jest za komunikację impulsów nerwowych z narządami ciała.  Wchodzi w skład struktur przełyku, dzięki czemu umożliwia przełykanie pokarmów. Jego podrażnienie może nie tylko wywołać zaburzenia pracy przełyku, lecz także żołądka. Nerw kończy się w jelicie grubym i wpływa na prawidłową pracę osierdzia oraz płuc. Natomiast podrażnienie nerwu krtaniowego wstecznego, wywołuje kaszel. Warto wiedzieć, że w wielu przypadkach kolka dziecięca jest spowodowana zaburzeniami funkcjonowania nerwu błędnego, który unerwia narządy wewnętrzne, odpowiadające za trawienie. Ponadto, nerw błędny uczestniczy w innych procesach naszego ciała. Należą do nich m. in. kontrola masy ciała, bicie serca (mechanizm zwalniania tętna, kontrola
przepływu krwi) czy regulacja poziomu glukozy i żółci (wątroba i trzustka).

Nerw ten odpowiada również za odprężenie ciała i spokój. W przypadku dziecka jego podrażnienie sprawia, że staje się niespokojne i często płacze.

Jak nerw błędny wpływa na uspokojenie?

W stanie zagrożenia organizm ludzki wydziela kortyzol i adrenalinę – hormony stresu. Dzieje się tak w przypadku, gdy powstają silne emocje, a ciało migdałowate w mózgu ,,włącza” reakcję walki lub ucieczki. Natomiast zadaniem nerwu błędnego po zaprzestaniu działania tych hormonów, jest uwalnianie acetylocholiny. Dzięki temu ciało i umysł zaczynają się wyciszać. W celu prawidłowego działania nerwu, warto systematycznie stymulować go przez oddychanie przeponą. Technika ta zalecana jest w celu zrelaksowania się po przebytym stresie. Ponadto, nerw błędny można stymulować poprzez śpiew przeponowy, uciśnięcie oczu, zwiększenie wydzielania śliny czy płukanie gardła.

Omdlenia wskutek pobudzenia nerwu błędnego

Warto wiedzieć, że zbyt intensywna stymulacja nerwu błędnego może powodować omdlenia. Jest to skutkiem znacznego spowolnienia tętna oraz spadku ciśnienia krwi. Przez to dochodzi do upośledzonego przepływu krwi przez ośrodkowy układ nerwowy. Jednak u zdrowych osób, takie omdlenia najczęściej nie wywołują skutków zdrowotnych oraz szybko mijają.

Stymulacja nerwu błędnego u niektórych pacjentów wpływa na ustąpienie padaczki. Z racji tego, że sięga do jelita grubego, jego odpowiednie funkcjonowanie może podnosić odporność organizmu na infekcje. Wpływa również na uczucie sytości oraz chroni organizm przed stanami zapalnymi.