Do naciągnięcia i naderwania mięśnia, może dojść nie tylko podczas uprawiania sportu, lecz także w trakcie wykonywania codziennych czynności. Głównym objawem jest silny ból w miejscu uszkodzenia włókien, ale same urazy różnią się na poziomie strukturalnym. Naciągniecie czy naderwanie mięśnia – jaka jest różnica i jak przebiega leczenie?

 

naciągnięcie mięśnia

 

Naciągnięcie mięśnia – objawy

Naciągnięcie lub naderwanie mięśnia często występuje u osób uprawiających sport, wskutek przeciążenia struktur mięśniowych. Brak lub pomijanie rozgrzewki powoduje, że mięśnie podczas treningu są mniej elastyczne i podatne na uszkodzenia. Do urazu, często dochodzi również wskutek upadku,  uderzenia lub podnoszenia ciężarów. Naciągnięcie występuje, gdy uszkodzeniu ulegnie tylko około 5% włókien mięśniowych. Do objawów należą:

  • ostry ból w miejscu urazu
  • miejscowa tkliwość
  • ograniczony zakres ruchowy kończyny
  • zmniejszona siła mięśnia
  • obrzęk

Naciągnięciu najczęściej ulegają następujące mięśnie: barku, pleców, szyi, uda oraz mięśni nad- i podgrzebieniowego.

Leczenie naciągnięcia mięśnia

Pierwszym krokiem, który warto wykonać jest schłodzenie naciągniętego mięśnia. Można to zrobić za pomocą torebki foliowej z lodem. Przed okładem, warto owinąć torebkę cienką ściereczką, aby nie odmrozić skóry. Taki zabieg zapobiega silnemu obrzękowi i łagodzi ból. W przypadku naciągnięcia mięśnia w kończynie, należy ją odciążyć, aby nie pogłębiać uszkodzenia włókien. Lekarz może ocenić stan mięśnia za pomocą USG lub badania palpacyjnego. Okres leczenia naciągnięcia mięśnia zależy od stopnia urazu i zdolności regeneracyjnych organizmu.

W celu zmniejszenia bólu i stanu zapalnego stosowane są środki farmakologiczne. Po kilku dniach ból najczęściej zanika, ale to nie oznacza, że problem całkowicie został rozwiązany. Zaniedbanie nadciągnięcia mięśnia, zwiększa ryzyko wystąpienia urazu w niedalekiej przyszłości. Dlatego ważne jest dalsze postępowanie fizjoterapeutyczne. W tym celu, stosuje się ćwiczenia stabilizacji centralnej oraz kinesiotaping , czyli plastrowanie, które odciąża mięsień. Wykonywane są też zbiegi manualne, zwiększające elastyczności tkanek i przyspieszające regenerację. Należą do nich m.in.: masaż tkanek głębokich, masaż poprzeczny oraz ćwiczenia wzmacniające i rozciągające mięśnie.

Naderwanie mięśnia – objawy

Naderwanie mięśnia występuje, gdy wskutek urazu zostaje przerwanych więcej niż 5% włókien. Do urazu dochodzi podczas uprawiania sportu, wskutek uderzenia lub stłuczenia. Uszkodzone włókna przesuwają się względem siebie Do objawów naderwanego mięśnia należą:

  • ostry ból w miejscu urazu
  • krwiak
  • obrzęk
  • tkliwość miejscowa
  • niewielkie zagłębienie w miejscu naderwania
  • unieruchomienie kończyny

Naderwaniu najczęściej ulegają mięśnie kończyn dolnych i górnych. 

Leczenie naderwanego mięśnia

Podobnie jak przy naciągnięciu, należy wykonać zimny okład i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Pomocne jest stosowanie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Kończyna powinna zostać odciążona, np. przez kinesiotaping. W dalszym postępowaniu stosuje się m.in. napięcia izometryczne, masaż tkanek miękkich, ćwiczenia propriocepcji (czucia głębokiego) oraz rozciągające.

Różnica między naciągnięciem a naderwaniem mięśnia, tkwi w ilości przerwanych włókien. Kluczową rolę odgrywa fizjoterapia, która nie tylko przyspiesza regenerację tkanek, lecz także zmniejsza ryzyko powikłań i urazu w przyszłości.