W latach 30 ubiegłego wieku brytyjski ortopeda James Cyriax opracował nowatorską metodę diagnostyczną, pozwalającą na wykrycie dysfunkcji narządu ruchu w obrębie tkanek miękkich. Pozostają one bowiem niewidoczne podczas tradycyjnych badań radiologicznych, co znacznie utrudnia poprawne rozpoznanie dolegliwości i wdrożenie leczenia.  W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie, na czym polega terapia manualna wg Cyriaxa.

metoda cyriax

Na czym polega diagnozowanie wg Cyriaxa?

Podstawą diagnostyki brytyjskiego ortopedy jest wywiad z pacjentem. Zadawane pytania powinny koncentrować się na charakterze i intensywności dolegliwości bólowych, obszarach występowania oraz ewentualnej powtarzalności symptomów. Równie istotne jest przy tym, aby pacjent określił ogólny stan samopoczucia oraz współistniejące symptomy. Następnie terapeuta powinien przejść do przeprowadzenia obserwacji, obejmującej rozpoznanie nawyków ruchowych chorego oraz sprawdzenie funkcjonalności narządu ruchu, stawów i tkanek.

Terapeuta powinien następnie przejść do przeprowadzenia badań funkcjonalnych, obejmujących ruchy czynne, ruchy bierne i napięcia izometryczne w połowie zakresu ruchu. Konieczne jest także wykonanie badania dotykowego. Według Cyriaxa niezależnie od rodzaju dolegliwości prawidłowa diagnostyka powinna obejmować wszystkie wymienione powyżej etapy postępowania.

Terapia metodą Cyriaxa

Jednym z charakterystycznych elementów metody Cyriaxa jest masaż poprzeczny, który znajduje zastosowanie głównie w leczeniu przewlekłych zapaleń przyczepów mięśniowych. Zabieg pozwala na przywrócenie ruchomości danego mięśnia. Wykonywany jest średnio 20 min 3 razy w tygodniu. Terapia powinna być kontynuowana aż do ustąpienia objawów. Pomocniczo stosowana bywa także krioterapia oraz terapia mięśniowo-powięziowych punktów spustowych.

Oprócz masażu poprzecznego, obejmującego mięśnie, więzadła i ścięgna, terapeuci stosują mobilizację tkanek miękkich oraz pracują z torebką stawową. Manipulacje mają charakter dynamiczny i składają się z silnych trakcji oraz manipulacji właściwej ruchem skrętnym. Na końcu fizjoterapeuta powinien zweryfikować uzyskane zmiany stanu klinicznego.

W leczeniu jakich dolegliwości stosuje się metodę Cyriaxa?

Terapia metodą opracowaną przez brytyjskiego ortopedę dedykowana jest pacjentom z szeregiem różnego rodzaju dolegliwości w obrębie aparatu ruchu. Najczęściej stosowana jest w przypadku zaburzeń ortopedycznych. Przynosi jednak rezultaty także w leczeniu osób po przebytym udarze mózgu oraz u pacjentów z innymi chorobami neurologicznymi.

Pozytywne efekty leczenia dostrzegają pacjenci borykający się z kontuzjami mięśni oraz więzadeł. Terapia łagodzi także objawy zapalenia ścięgien i pochewek ścięgnistych oraz zapalenia stawów. Z metody Cyriaxa mogą skorzystać przy tym pacjenci po urazach kręgosłupa w odcinkach szyjnym, piersiowym i lędźwiowym, także po przemieszczeniu się krążka międzykręgowego. Ponadto przynosi ulgę w reumatoidalnym zapaleniu stawów, w przypadku występowania zmian zwyrodnieniowych oraz w przypadku rwy kulszowej.

Podsumowując, z terapii może skorzystać każda osoba odczuwająca ból o różnym podłożu.

Przeprowadzenie kompleksowej diagnostyki w oparciu o metodę Cyriaxa pozwala na stworzeniu prawidłowego obrazu klinicznego pacjenta i zaleceniu właściwej procedury medycznej. To właśnie rozpoznanie choroby, uwzględniające nawyki ruchowe oraz budowę anatomiczną, pozwala na wdrożenie właściwej terapii, która poprawi ruchomość mięśni i stawów oraz zmniejszy dolegliwości bólowe.