Komora hiperbaryczna wykorzystuje tlen pod wysokim ciśnieniem. Taka terapia tlenowa pomaga w zwalczaniu wielu dolegliwości zdrowotnych.  Na czym polega ta metoda i kto może z niej  korzystać?

 

komora hiperbaryczna

 

Komora hiperbaryczna – jak wpływa na organizm?

Zabieg przeprowadzany za pomocą komory hiperbarycznej nosi również nazwę tlenoterapii hiperbarycznej. Pacjent otrzymuje dawkę czystego tlenu pod ciśnieniem 2 do 3 atmosfer absolutnych (ATA). Dzięki temu dochodzi do wyższej saturacji, wskutek czego organizm zostaje lepiej dotleniony. Terapia pozytywnie wpływa nawet na nieukrwione części ciała. Czysty tlen pod wysokim ciśnieniem umożliwia znaczne zwiększenie prężności tlenu we krwi na zasadzie fizycznego rozpuszczania się w osoczu oraz sprawia, że w organizmie dochodzi do powstawania i regeneracji komórek, np. szpiku kostnego, naskórka oraz naczyń krwionośnych. Dlatego metoda wykorzystująca właściwości tlenu jest stosowana w leczeniu wielu dolegliwości zdrowotnych.

Komora hiperbaryczna – na jakie dolegliwości pomaga?

Komora hiperbaryczna znajduje zastosowanie w leczeniu wielu chorób oraz urazów. Należą do nich m.in.:

  • zatrucie tlenkiem czadu
  • choroby neurologiczne: Alzheimer, Parkinson, ADHD, a także autyzm
  • trudno gojące się rany
  • nadciśnienie tętnicze
  • miażdżyca tętnic
  • martwica tkanek
  • anemia i cukrzyca
  • przeszczep kończyn lub innych członków ciała
  • migrena
  • zaburzenia metabolizmu

O przeprowadzeniu zabiegu decyduje lekarz znający stan zdrowia pacjenta.

Komora hiperbaryczna – jak przebiega zabieg?

Zabiegi z wykorzystaniem komory hiperbarycznej są dopasowywane indywidualnie do stanu organizmu i dolegliwości chorobowych pacjenta. Przed rozpoczęciem biżuteria oraz wszelkie ozdoby muszą zostać usunięte z ciała. Natlenianie trwa do 60 minut i odbywa się w samej bieliźnie. Podczas przebywania w komorze pacjent znajduje się w pozycji siedzącej oraz posiada założoną maskę lub specjalny hełm – w celu zwiększenia wdychania czystego tlenu. Terapia najczęściej składa się z kilku zabiegów, a o intensywności decyduje lekarz prowadzący.

Przeciwwskazania do stosowania komory hiperbarycznej

Pomimo że tlenoterapia przynosi wiele korzyści, to istnieją jednak pewne przeciwwskazania do jej stosowania. Nie jest przeznaczona dla osób tuż po operacji klatki piersiowej oraz z chorobami płuc i wysoką temperaturą przed zabiegiem. Ponadto ciąża, zabiegi chirurgiczne uszu oraz epilepsja to stany, które wykluczają zastosowanie  komory hiperbarycznej. Jednak ostateczną decyzję należy pozostawić lekarzowi, który szczegółowo oceni stan organizmu.

Komory hiperbaryczne pomagają w leczeniu wielu chorób przez zwiększenie stężenia czystego tlenu w organizmie. Zabiegi odbywają się bezinwazyjnie, natomiast o ich zastosowaniu zawsze decyduje lekarz.