Kinesiotaping to oklejanie wybranych partii na ciele specjalnymi taśmami (plastrami). Metoda stosowana jest z fizjoterapii pourazowej, ponieważ redukuje ból oraz wspomaga pracę układu ruchowego – odpowiednio do miejsca urazu. Natomiast w leczeniu obrzęków i siniaków, efekty przynosi kinesiotaping przeciwobrzękowy. Na czym dokładnie polega ta metoda?

 

kinesiotaping

 

Jak działa kinesiotaping przeciwobrzękowy na tkanki?

Odpowiednie umieszczenie taśm wspomaga resorpcję krwiaka oraz obrzęku, który występuje w miejscu urazu. Dochodzi do usprawnienia odpływu nagromadzonych płynów ustrojowych do węzłów chłonnych. To sprawia, że obrzęk zaczyna zmniejszać się, a z czasem całkowicie zanika. Taśmy można dociąć na odpowiedni wymiar i utrzymują się na skórze nawet do 5 ni. Wykonane są z naturalnego tworzywa, dzięki czemu są dobrze tolerowane przez skórę. Po naklejeniu plastra naskórek ,,unosi się”, dzięki czemu tworzy się miejsce do swobodnego odpływu limfy tworzącej obrzęk. Odciążenie tkanek zmniejsza ból i przyspiesza ich regenerację.

W jaki sposób wykonuje się kinesiotaping przeciwobrzękowy?

Kinesiotaping przeciwobrzękowy jest skuteczną metodą, która może być stosowana w leczeniu obrzęków u sportowców i nie tylko. Plastry (taśmy) najczęściej zostają usunięte po upływie ok. 4 dni – kwestia indywidualnych predyspozycji pacjenta. Jeśli przez ten czas krwiak i obrzęk nie zniknie, aplikacja taśm zostaje powtórzona. Plastrowanie przebiega następująco:

  1. Dopasowanie długości taśmy – to pierwszy etap, w którym długość taśm zostaje dopasowana odpowiednio do obszaru obrzęku, z zachowaniem ok. 4 cm dla bazy.
  2. Oczyszczanie skóry – przed naklejeniem plastrów, konieczne jest dokładne oczyszczenie za pomocą płynu do dezynfekcji, aby uniknąć infekcji oraz odtłuścić skórę. To zapewnia prawidłowe przyleganie plastrów do skóry.
  3. Naklejanie plastrów – ostatnim etapem jest oklejenie plastrami miejsca występowania obrzęku, jak najbliżej miejsc występowania większych naczyń chłonnych. Podczas naklejania plastry są delikatnie naciągane. Gęstość rozmieszczenia taśm, zależy od wielkości partii ciała obrzękiem lub krwiakiem.

Kinesiotaping przeciwobrzękowy to bezinwazyjna metoda wspomagające usuwanie obrzęków i krwiaków, które najczęściej powstają wskutek urazu.