Motywacja pacjenta do ćwiczeń stanowi kluczowy czynnik, wpływający na efekty.  Zmotywowany pacjent szybciej i łatwiej uczy się ćwiczeń oraz chętnie je wykonuje. Wiele osób po urazie, wypadku, operacji lub w chorobie, niechętnie podchodzi aktywność fizycznej. W jaki sposób można je zmotywować?

 

rehabilitacja

 

Badania czynników wpływających na motywację

Martin V. Covington z University of California na podstawie przeprowadzonych badań odnośnie motywacji pacjentów do ćwiczeń, opracował kilka ciekawych wniosków. Na motywację wpływają:

Aspiracja pacjenta – dla pacjenta kluczowa jest zależność między uzyskanymi efektami ćwiczeń a początkowymi aspiracjami. Zależność ta wpływa na jakość wykonywania zadań ruchowych, zaleconych przez fizjoterapeutę.

Pewność siebie – wpływa na to, w jakim stopniu pacjent ocenia siebie jako osobę, która odniesie rezultaty z wykonywanych ćwiczeń. Często brak pewności siebie w różnych aspektach życia, wpływa na jakość rehabilitacji ze strony pacjenta.

Oczekiwania wobec efektów – to postrzeganie przez pacjenta warunków oraz prawdopodobieństwa uzyskania efektu końcowego. Kluczowy wpływ na oczekiwania ma otoczenie, w którym pacjent wykonuje ćwiczenia.

Wyznaczone cele pacjenta – osoby, które wyznaczyły samodzielnie cele, są bardziej zmotywowane do ich realizacji. Dbają o to, aby osiągnąć maksymalną wydajność podczas wykonywania ćwiczeń.

Samokontrola – możliwość samodzielnego wyznaczania celu oraz samokontroli, pozytywnie wpływa dynamikę, przez co pacjent chętniej angażuje się w ćwiczenia.

Zastosowanie sposobów na motywację w praktyce

Na początku warto pozwolić wyznaczyć pacjentowi samodzielnie cele długo- i krótkoterminowe. Należy mu pomóc w doprecyzowaniu tych celów oraz umożliwić samokontrolę postępów. Terapia powinna sprostać poziomowi aspiracji pacjenta, na podstawie której należy opracować pierwsze ćwiczenia. To wpłynie na pewność siebie w tym aspekcie.

Motywacja pacjenta jest kluczowa do prowadzenia skutecznej rehabilitacji. Dlatego warto stworzyć warunki zachęcające do ćwiczeń, które będzie wykonywał z przyjemnością. Dzięki temu pierwsze efekty pojawią się prędzej.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML :

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>