Hipoterapia stanowi doskonałą metodę terapeutyczną zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Ma na celu przywrócenie maksymalnej sprawności fizycznej i umysłowej osobom z niepełnosprawnościami przy udziale koni. Pomaga przy tym zbudować pewność siebie oraz rozwinąć umiejętności interpersonalne. W dzisiejszym artykule omówimy, na czym polega ten rodzaj rehabilitacji oraz jakie są wskazania do jej stosowania.

hipoterapia

Na czym polega hipoterapia?

Hipoterapia jest rodzajem zooterapii, czyli rehabilitacji z udziałem zwierząt, w tym przypadku koni. Pod nadzorem terapeutów, pacjenci z ograniczeniami psychoruchowymi pracują nad poprawą codziennego funkcjonowania w sferach: emocjonalnej, fizycznej, poznawczej i społecznej. Warto przy tym podkreślić, iż jest to rodzaj wieloprofilowej rehabilitacji, dzięki czemu oddziałuje jednocześnie na różne sfery: sensoryczną, ruchową i psychiczną.

Animaloterapia świetnie wzbogaca inne procedury rehabilitacyjne i lecznicze. Prowadzana jest w naturalnym środowisku przy udziale konia, dzięki czemu pozwala na znaczne wzbogacenie doznań zmysłowych. Nastawiona jest głównie na odbiór bodźców czuciowych i kinestetycznych. Wyróżniamy 3 podstawowe formy hipoterapii: fizjoterapię na koniu, psychopedagogiczną jazdę konną oraz terapię kontaktem z koniem. Każda z nich nastawiona jest na uzyskanie innych efektów terapeutycznych. Rodzaj leczenia powinien zostać dopasowany do możliwości i potrzeb pacjenta.

Kiedy warto skorzystać z hipoterapii?

Jako leczenie wieloprofilowe, hipoterapia sprawdza się w rehabilitacji rozmaitych zaburzeń funkcjonalnych człowieka. Przynosi pozytywne rezultaty w terapii młodych ludzi z mózgowym porażeniem dziecięcym oraz zespołem Downa. Może być stosowana także w przypadku autyzmu, nadpobudliwości oraz upośledzenia umysłowego. Pozwala złagodzić uciążliwe objawy nerwicy, wpływając pozytywnie na poprawę kondycji psychicznej oraz redukcję napięcia nerwowego. Niekiedy pełni ona pomocniczą rolę wobec psychoterapii, budując pewność siebie pacjenta.

Hipoterapia zalecana jest także w przypadku występowania problemów ortopedycznych. Pomaga leczyć wady kręgosłupa oraz dysplazję bioder oraz niwelować ograniczenia ruchowe stawów. Jazda terapeutyczna poprawia przy tym kondycję osób ze stwierdzonym stwardnieniem rozsianym, chorobą Parkinsona czy neuropatią. Jednocześnie chód konia zbliżony jest do chodu człowieka, przez co pomaga zakodować pozytywne wzorce ruchu.

Jakie efekty daje hipoterapia?

Rytmika ruchów konia oraz ciepło jego ciała pozwalają na znormalizowanie napięcia mięśniowego. W efekcie tkanki rozluźniają się i odblokowują pełen zakres ruchu. Dodatkowo pacjent zmuszony jest do prawidłowego siedzenia, co pozytywnie działa na terapię i profilaktykę wad postawy. Hipoterapia umożliwia również rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej, rozwijając świadomość oraz kontrolowanie ciała.

Kontakt z koniem pozwala pacjentowi wyciszyć się, co wpływa na zmniejszenie się nadmiernych reakcji nerwowych. W efekcie osoby poddawane hipoterapii uczą się kontrolować emocje oraz komunikować z otoczeniem. Stają się one przy tym bardziej otwarte na nowe doświadczenia oraz samodzielne.

Hipoterapia to doskonałe narzędzie terapeutyczne nie tylko dla dzieci z zaburzeniami ruchowymi i emocjonalnymi, ale także dla osób dorosłych i seniorów. Terapeuta proponuje odpowiedni zestaw ćwiczeń, kładąc nacisk na psychikę lub ciało oraz możliwości i potrzeby pacjentów w różnym wieku. Rehabilitacja odbywająca się z udziałem konia pozytywnie wpływa na poprawę funkcjonowania człowieka, zarówno w sferze fizycznej, jak i psychospołecznej.