Gęsia stopka to nazwa płytki ścięgnistej utworzonej z połączenia trzech mięśni: krawieckiego, smukłego i półścięgnistego, które odpowiadają za zginanie stawu kolanowego, rotację uda do wewnątrz oraz dynamiczną stabilizację kolana przeciw koślawieniu kolan. Swoim kształtem przypomina błonę między palcami gęsi (stąd jej nazwa). Uraz powstaje w wyniku przeciążeń, do których dochodzi u sportowców oraz osób wykonujących ciężką pracę fizyczną. Jakie są przyczyny, objawy i na czym polega leczenie urazu gęsiej stopki?

 

kobieta trzyma się za kolano

 

Gęsia stopka – przyczyny urazów

Do urazów gęsiej stopki, często dochodzi w trakcie biegania lub nadmiernego skierowania stopy do wewnątrz. Do czynników zwiększających ryzyko kontuzji należą:

  • cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów
  • ciężka praca fizyczna
  • koślawość kolan
  • otyłość
  • choroby stawów
  • osłabienie siły mięśniowej w obręczy miedniczej, mięśni kulszowo-goleniowych, czworogłowego uda czy przywodzicieli stawu biodrowego

Gęsia stopka – objawy urazu

Charakterystycznym objawem urazu gęsiej stopki jest przewlekły ból, który występuje poniżej kolana (w jego przyśrodkowej części). Nasila się podczas wysiłku fizycznego. Zdarza się także w nocy. Kolejnym symptomem świadczącym o kontuzji jest obrzęk. Pacjent odczuwa również sztywność mięśni wchodzących w skład gęsiej stopki, zwłaszcza podczas porannego wstawania z łóżka lub po długotrwałym przebywaniu w unieruchomionej pozycji. Pojawia się dyskomfort w trakcie wchodzenia po schodach, a nawet poruszania po płaskiej powierzchni.

Gęsia stopka – leczenie urazu

Uraz gęsiej stopki, często mylony jest z innymi kontuzjami kolana. Dlatego w celu postawienia prawidłowej diagnozy, lekarz poza badaniem fizykalnym, wykonuje USG, które pozwala uzyskać dokładny obraz zmian w tkankach. W związku z  tym, że uraz powstaje wskutek przeciążenia, pacjent do czasu pełnego wyleczenia musi ograniczyć aktywność fizyczną, aby nie prowokować czy nasilać dolegliwości. Pomocniczo stosowane są leki przeciwbólowe oraz chłodne okłady w celu złagodzenia obrzęku. Natomiast kluczową rolę odgrywa terapia manualna, która redukuje napięcie mięśni oraz zwiększa ich elastyczność i ślizg tkankowy. Dzięki temu tkanki szybciej się regenerują, a ból i obrzęk zanika.  Postępowanie fizjoterapeutyczne obejmuje również stretching i wzmacnianie m.in. mięśni przywodzicieli oraz
czworogłowego uda. Pacjent wykonuje ćwiczenia stabilizacyjne, dzięki którym uczy się kontrolować ruch kolana podczas codziennych czynności lub uprawiania sportu.

Uraz gęsiej stopki może mieć wiele przyczyn, dlatego u niektórych pacjentów wymagane jest również leczenie choroby pierwotnej, która osłabia mięśnie tworzące gęsią stopkę.