Dysplazja, czyli dysfunkcja stawu biodrowego to wrodzona wada występująca w jednym lub obu biodrach. W większości przypadków dotyczy kobiet, rzadziej mężczyzn. Dysplazja występuje u osób z nieprawidłowościami anatomicznymi w obrębie stawu biodrowego. Natomiast druga odmiana jest związana z przemieszczeniem głowy kości udowej poza panewkę, wskutek wrodzonego zwichnięcia biodra.

 

dziecko lezące w pieluszce

 

Dysplazja stawu biodrowego – przyczyny

Dysplazja stawu biodrowego najczęściej rozpoczyna się już w okresie życia płodu i postępuje wraz z jego rozwojem. Przyczyny występowania nie są do końca ustalone. Natomiast istnieje szereg czynników, które sprzyjają rozwojowi schorzenia. Należą do nich:

  • zbyt mała jama macicy, która wpływa na nieprawidłowe podkurczanie nóżek dziecka
  • rozluźnienie więzadeł stawowych u dziecka w łonie matki, wskutek występowania relaksyny
  • miednicowe ułożenie dziecka
  • prostowanie naturalnie przykurczonych nóżek u nowonarodzonego dziecka
  • czynniki genetyczne

Dysplazja stawu biodrowego jest rozpoznawana w ciągu kilku dni po narodzinach. W przypadku jej wystąpienia, należy jak najszybciej rozpocząć leczenie.

Dysplazja stawu biodrowego – leczenie schorzenia

Leczenie dysplazji stawu biodrowego jest procesem złożonym. Celem zabiegów jest ustawienie głowy kości udowej w panewce, likwidacja oporów mięśni, aż do uzyskania pełnego odwodzenia. Jeśli schorzenia występuje w pierwszym miesiącu po urodzeniu pod postacią spłycenia panewek stawów, to najczęściej wystarczające jest tzw. szerokie pieluchowanie. Natomiast w bardziej zaawansowanej fazie, dobry efekt przynosi stosowanie poduszki Frejka, uprzęży Pavlika lub szyny Koszli. Jeśli schorzenie nie ustępuje, wymagane jest leczenie operacyjne. Kluczową rolę w leczeniu pełni fizjoterapia, której celem jest uzyskanie koncentrycznego ustawienia głowy kości udowej w panewce stawu biodrowego. Zabiegi są dobierane indywidualnie, w zależności od stopnia zaawansowania schorzenia.

Dysplazja stawu biodrowego powinna być leczona tuż po rozpoznaniu. Nie wolno bagatelizować tego schorzenia, ponieważ może to skutkować problemami ruchowymi dziecka.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML :

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>